Художник Адальберт Ерделі

Ерделі (Гриць) Адальберт Михайлович народився 25 травня 1891 року в с. Загаття.

Він належить до числа провідних художників, що діяли на території України в ХХ столітті. Його батьки – сільський вчитель Михайло Гриць та мати Ілона Цайскі виховували 11 дітей. У 1910 році у зв’язку з політикою угорського уряду на Закарпатті родина прийняла нове прізвище Ерделі.

Адальберт Михайлович здобував освіту у гімназії м. Мукачеве та вчительській семінарії м. Марамош Сігет у Румунії. Протягом 1911- 1916 рр. навчався у Будапештському угорському королівському художньому інституті. 1922 р. він їде в Мюнхен, де працює в студії художника Франке.

Після повернення на Закарпаття Ерделі приступає до педагогічної діяльності і Ужгородській півчо-учительській семінарії та інших навчальних закладах. В 1927 році разом з Й. Бокшаєм він організовує приватну Ужгородську публічну школу малюнку, учнями якої були такі відомі митці як: А. Коцька, А. Борецький, А.Добош, З. Шолтес та інші. Одночасно продовжує активно працювати про що свідчать його виставки в Ужгороді, Брно, Празі. Протягом 30-40-х рр. ХX ст. його твори виставлялися у Закарпатті, Братиславі, Кошицях, Будапешті, Відні, Прешеві, Варшаві, Мюнхені, Римі, Венеції, Неаполі.

Став головним ініціатором створення обласної організації спілки художників України та відкриття в Ужгороді вищого художнього закладу. Такі відомі твори Ерделі як: “Юна художниця ”(1928), “Циганки ”(1928), “Портрет Андерса Остерлінда ”(1930), “Натюрморт з яблуками ”(1939 ), “Вид Ужгорода ”(1940), “Мукачевський замок ”(1947 ), “Автопортрет ”(1950 ) та сотні інших є достойним внеском маестро в скарбницю українського образотворчого мистецтва.

В 1954р. відбувається остання прижиттєва виставка творів Ерделі. 19 вересня 1955р. художник помер і похований в Ужгороді.

Обновлено