Азовське море. Етимологія назви
Історія виникнення Азовського моря і походження його назви доволі різнобічна і має чимало версій. І усі вони повні тієї зворушливої таємничості, що притаманна морській стихії.
Азовське море мало багато назв, і протягом часу вони змінювались одна за одною: Фракійське море, Кімерійське, Меотійське, Темерінда (“матір моря), Сарматське болото, Скіфські пруди, Синим, Саксинське море, Балик-денгіз (“рибне море”), Барель-Азов (“темно-синя ріка”), Акденгіз (“біле море”).
Деякі історичні джерела стверджують, що сучасна назва моря походить від його історичної назви Чабак-денгіз, а саме — поступового переходу до звичного Азову: чабак → дзибах → забак → азак → азов.
Найбільш популярною та достовірною теорією походження назви Азовського моря є пряма причетність до стародавнього міста Азова, який було названо на честь ім'я половецького князя Азума, вбитого в 1067 році під час узяття міста. Існує також версія, що базісом назви моря являється назва місцевих племен осів (ассів), що означало “швидкі”.
Лише за часів правління Петра І сучасна назва Азовського моря остаточно закріпилася в масах, а на його честь було названо станиці Азовський і Приазовський, місто Азов, селище Приазовське та хутір Азовка.