Бабусині казки

Як циган учив панського пса сливи їсти

Був у цигана пес. Пішов циган з ним на базар, купив собі слив, йде і їсть, а пес вгору підскакує. Яка слива червива, циган кидає псові. А той в повітрі хапає і відразу ковтає. Назустріч йде величезний пан і приглядається, як це циганський пес вправно сливи їсть, і думає собі: «Мій і м'ясо не хоче їсти, а цей сливи так смачно їсть». Підходить пан до цигана і говорить:

- Скільки ти хочеш за те, щоб навчив і мого пса сливи їсти?

- Я, пан, навчу вашого пса сливи їсти за три тисячі за науку і п'ять кілограмів слив на кожен день. Пан погодився і сказав:

- П'ять кілограмів слив носитимуть тобі додому щодня, а три тисячі отримаєш, як навчиш пса їсти сливи. Циган привів панського пса до себе додому і замкнув у кутку. Кинув йому сливу, а той навіть не поглянув на неї. А циган:

- Нічого, прийде час, і ти будеш в повітрі її хапати. Циганові щодня носять панські слуги сливи додому. А він, циганка і циганята їдять сливи і у вус не дмуть. Пройшло три дні. Узяв циган сливу, поніс панському псові і кинув в кут. Пес сливу понюхав і не їсть. Ліг собі далі спати. Замкнув циган кут і пішов по своїх справах. Через три дні поніс знову сливу псові. Коли йому кинув, то пес, який вже не їв шість днів, підійшов, понюхав, узяв в рот і почав жувати. Циган говорить:

- Будеш і це їсти, коли зголоднієш. Знову замкнув циган пса. І коли той просидів дев'ять днів, прийшов циган, кинув йому сливу, то пес став хапати її і їсти помалу. Циган кинув другу сливу. Її пес вже в повітрі зловив. Кинув йому ще п'ять слив і говорить:

- Досить тобі, а то ще обжерешся і захворієш. Замкнув циган пса знову в кут на три дні. Потім поніс йому сливи, пес так їх хапав в повітрі, що навіть підскакував. Бере циган сливи в кишеню, а пса на повідець і веде до пана. А пес такий худий став, лише шкіра та кістки, аж світиться. Приводить до пана, кидає сливи. А пес так підскакує за сливою, що на дві лапи стає. Привів і говорить панові:

- Дивіться, як ваш пес вправно їсть сливи, набагато краще, ніж мій. Пан думає, що це лише від цигана пес та вправно сливи бере. Узяв пан сливу, кинув, а пес і схопив її в повітрі. Переконався, що пес насправді навчився сливи їсти, так, як він і хотів. Дав циганові три тисячі за науку. Дивиться на пса і говорить:

- Який ти став худій?

- Е, пан, - сказав циган, - наука легко не дається. Думаєте, коли ви вчилися, то були кращі, ніж цей пес? І ви тоді були худі. А тепер он який ви огрядний стали. Ось так і ваш пес. Віднині видужуватиме. Циган узяв гроші і пішов собі додому, посвистуючи. А пан зрадів, що має «вченого» пса.

Обновлено