Релігія

Релігія

Храм Святого Духу в Кушниці

В  1801 року в Кушниці був дерев’яний храм святого арх. Михайла у хорошому стані, побудований з липових колод в 1683 році і був забезпечений всіма атрибутами. Нинішня одноосновна вимурована базіліка до 1945 року була присвячена Різдву пресвятої Богородиці. Почав її будувати навколо старого храму Іван Добра в 1835 році. Одночасно будували будинок для священика. Стайню і комору.

Будівництво спинила революція 1848 року. Добудували храм в 1865 році (є напис на турне), але не вистачило грошей, щоб перекрити дах. Тоді місцевий житель Ілля Радь продав волів, і так покрили дах. За що всі родичі Радя заслужили собі місце поховання біля храму і на їх могилах поставлено кам’яні хрести.

Церковну ділянку обгородили кам’яною огорожею з дубовими комірами, а навколо храму насадили дерева. Потім храм поштукатурили всередині, з вулиці так і не змогли. Священиком тоді був Михайло Мустяновіч, який прослужив в Кушниці 52 роки. Його змінив Габор, о.Андрашко, о.Петро Погоріляк, Василь Штіма. У 1902 році 25 кушницьких заробітчан в США зібрали на прикраси храму 800 крон.

На ці засоби храм поштукатурили ззовні, розфарбували інтер’єр, купили в Будапешті новий іконостас. Старий іконостас в 1908 році виставили на продаж і продали в храм в село Дусино.

У 1920 році в селі розповсюдилося православ’я, а в 1928 році православні побудували маленький дуже простий дерев’яний храм св.Духа, який перетворили згодом в мурований храм.

Як розповідає Михайло Мінський, в 1947 році приїхали з Москви і забрали цінну книгу, де були записані події за декілька сторіч. Кураторові Андрію Гецьку залишили розписку, але книгу ніхто вже не бачив. Говорять в лазні під хрестом зберігалися документи про храм, але буря 1928 року зірвала дах і лазню з хрестом і після цього документи зникли.

Обновлено