Миколаївський зоопарк - парк розваг
За результатами роботи зоопарк першим серед зоопарків України в 1993 році був прийнятий до Європейської асоціації зоопарків та акваріумів (EAZA). Зоопарк бере участь у 18 Європейських програмах розведення рідкісних видів (ЕЕР), входить до Євро-Азіатської Регіональної асоціації зоопарків та акваріумів (ЕАРАЗА), до Міжнародної Системи Обліку Тварин (ISIS). У травні 2003 року Миколаївський зоопарк першим із зоопарків України прийнятий до Всесвітньої асоціації зоопарків і акваріумів (WAZA).
26 квітня 1901 року міський голова Микола Павлович Леонтович заснував свою приватну колекцію, яка знаходилася в його будинку. Колекція Леонтовича була широко відома в Росії і Європі. Акваріум мав електричні компресори та нагрівачі. Риби були розміщені в 75 акваріумах. Колекція налічувала близько 50 видів риб та земноводних, понад 1000 екземплярів. Микола Леонтович постійно публікував статті з акваріумістики, був активним членом товариства любителів природи Миколаєва.
У 1918 році колекція Леонтовича була націоналізована, а він сам був призначений першим директором Державного акваріуму.
З великими втратами Акваріум пережив громадянську війну. 25 червня 1922, відбулося друге урочисте відкриття Миколаївського Державного акваріуму. Цього року його відвідало близько 40 тисяч чоловік. Відвідування було безкоштовним. До 1923 року Миколаївський Державний акваріум був на утриманні місцевого народного устворення, потім був переведений на державний бюджет, а з березня 1934 року - на бюджет міста.
У 1925 році при Акваріумі був відкритий зоологічний відділ, і він став іменуватися Акваріум-Зоосад. З Асканії-Нової були привезені бізони, верблюди, яки, олені, муфлони, страуси. Спеціально для зоосаду були придбані ведмеді, вовки, лисиці, мавпи. Територія була збільшена до 0,75 га. Побудовано вольєри для копитних тварин, клітини хижаків, розбито парк.
У 1928 році штат зоосаду складався з 9 чоловік. Микола Леонтович, його родина і деякі співробітники жили на території парку. У 1934 році почалися нічим не обгрунтовані репресії Леонтовича і його сім'ї. 28 липня 1937 він був заарештований за звинуваченням у зв'язках з контрреволюційно налаштованою інтелігенцією та за участь у військово-офіцерській організації.
4 грудня 1935 в Акваріум-Зоосад на посаду наукового працівника приходить Федір Григорович Ничик, який закінчив Одеський інститут профосвіти та аспірантуру Одеського Державного науково-біологічного інституту. З приходом до Зоосаду Федора Нічікова робота була поставлена на наукову основу: стали проводитися лекції, екскурсії, консультації.
16 серпня 1941 року до міста увійшли німецько-фашистські війська. Зоопарк не був евакуйований. Усі роки окупації зоосад був відкритий для відвідувачів. У вересні 1942 року в зоосаді працювало 24 особи. У музеї зоопарку зберігаються справжні вхідні квитки того часу, надруковані українською та німецькою мовами.
З 1948 року Акваріум-Зоосад був перейменований в Миколаївський зоопарк. У цей час він перебував у підпорядкуванні облвиконкому, відділу культосвітроботи і фінансувався обласним бюджетом.
У 1950-і роки колекція зоопарку була значно збільшена. З'явилися пуми, сніжний барс, білі ведмеді, плямиста гієна, гімалайський ведмідь. У 1955 році привезли індійську слониху Мері, яка була подарована Микиті Хрущову прем'єр-міністром Індії Джавахарлалом Неру.
У 1970 році почалося будівництво на новій території. Грошей, як завжди, не вистачало, і будівництво велося вкрай мляво. У деяких міських керівників виникла думка, що зоопарк простіше закрити. Але з 1974 року зоопарк почали будувати методом народного будівництва.
З 7 по 10 вересня 2001 року в зоопарку була проведена Міжнародна науково-практична конференція. Її назвою і провідною темою стало гасло зоопарку «Тільки нашими спільними зусиллями ми збережемо світ диких тварин». У конференції взяли участь більше 60 чоловік з 29 зоопарків 10 країн. 9 вересня 2001 відбулося урочисте відкриття нової площі та пам'ятника засновнику зоопарку Миколі Павловичу Леонтовичу. Автори пам'ятника - Інна, Юрій та Віктор Макушини. З 1988 року в зоопарку існує музей його історії. Матеріали для створення почали збирати ще на початку 1980-х. У музеї представлені документи, фотографії, особисті речі Миколи Леонтовича, Федора Нічікова, спогади співробітників, колекція черепів і опудал тварин, що колись жили в зоопарку, колекція яєць, картоплани і путівники інших зоопарків.
У 2003 році на Україні проходив конкурс якості продукції «100 кращих товарів і послуг». Конкурс проводився під патронатом Президента України Леоніда Кучми та Кабінету Міністрів. За результатами загальнодержавного етапу Миколаївський зоопарк визнаний переможцем у номінації «Обслуговування» з врученням державного знаку якості. Нагородження відбулося 15 березня 2004 року в Національному Палаці «Україна», в Києві.