Кіно

Український кінематограф

Винайшли кіно і запатентували свій апарат 13 лютого 1895 французи - брати Луї Жак і Огюст Люм'єри. Так вважає весь світ. Деякі дослідники, а з ними і історик кіно Г. Островський, стверджують, що кіно винайшов Йосип Андрійович Тимченко, механік-самоучка Новоросійського (Одеського) університету. Свій апарат для показу рухомих фотографій він продемонстрував 9 січня 1894 лікарям і натуралістам на їх IX з'їзді. Делегати з'їзду побачили "кіно", склавши при цьому протокол, де висловили пану Тимченко захоплення і подяку за його оригінальну роботу. Про патент тоді ніхто не подумав.

З дореволюційним кіно в Україні зв'язана творчість багатьох популярних акторів. Королевою екрану тих часів була Віра Холодна, яка народилася в Полтаві і багато знімалася в Одесі.

У 1922 році було засновано Всеукраїнське фотокіноуправління, якому вдалося реконструювати одеське і ялтинське підприємства, а у 1928 році ввести в лад Київську кінофабрику (майбутню Київську кіностудію ім. А. Довженка). У 1930 р. в Україні з'являється перший звуковий фільм - документальна стрічка Д. Вертова "Симфонія Донбасу".

Українські художники протягом минулого століття створили власну яскраву кіношколу, яка гідно збагатила світове кіно. У пам'яті назавжди залишаться імена Олександра Довженка та Івана Кавалерідзе, Марка Донського, Сергія Параджанова, Леоніда Бикова, Леоніда Осики, Івана Миколайчука і багатьох їхніх талановитих творчих послідовників. Протягом останніх років в український кінематограф прийшло нове покоління кіномитців.

З 23 січня 2003 року діє Закон України "Про загальнодержавну програмі розвитку кіноіндустрії на 2003-2007 роки", завданням якого є створення належних умов для розвитку кінематографії України, відновлення ролі і впливу національного кінематографа в культурній, соціальній і духовної сферах життя українського народу, відновлення кінематографії як конкурентоспроможної галузі, удосконалювання механізмів позабюджетного фінансування і залучення в кінематографію України інвестицій.

Професійне свято працівників кінематографії - День українського кіно - встановлено Указом Президента від 12.01.1996 № 52/96 і відзначається щорічно в другу суботу вересня.

Одеська кіностудія художніх фільмів

Одеська кіностудія художніх фільмів виникла в 1919 на базі приватних кінофабрик, в 1922 реорганізована в Одеську кінофабрику ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління), в 1929 - в Одеську кінофабрику "Українфільм", в 1938-1941 - Одеська кіностудія художніх фільмів. У роки Великої Вітчизняної війни 1941-45 входила до складу Ташкентської кіностудії. З 1954 знову працює в Одесі.

Перша кінофабрика, що почала роботу в Одесі, називалася "Мірограф". А 1912 року одесити вже дивилися першій художній фільм - кримінальну драму "Одеські катакомби". У 1917 році кіно-підприємець Д. Харитонов почав будувати на Малоруському (Французькому) бульварі "фабрику кінематографічних картин". Тут виблискувала зірка німого кіно Віра Холодна, популярні П. Чардинік, О. Руніч і інші.

Після численних зйомок в Одесі, у 1919 р. родина В. Холодної переїхала сюди з Москви. Віра збиралася зніматися у фільмі "Княжна Тараканова" . Жила вона в будинку Папудова на Соборній площі. Але, на жаль планам не судилося збутися - 3 лютого 1919 р. вона померла від "іспанки", хоронила її вся Одеса.

У березні 1919 р. на базі приватновласницьких кінематографічних підприємств створена Одеська кіностудія на Французькому бульварі. Тут починав свою творчу діяльність видатний український кінорежисер, письменник-публіцист Олександр Довженко. Його перші фільми були "Вася-реформатор" і "Ягідка кохання", а останній створений в Одесі - "Арсенал" (1929 р.), в якому знімався Амвросій Бучма. Свої перші картини на кіностудії ставили такі майстри кіно, як І. Перестіані, В. Строєва, В. Браун, Г. Рошаль, К. Юдін та інші. На студії працювали Демуцький, Кавалерідзе, Шумський.
Після Вітчизняної війни на кіностудії працювали Марлен Хуцієв, Фелікс Міронера, Василь Шукшин, Петро Тодоровський, Володимир Висоцький і ін. На базі колишньої кіностудії організували Чорноморську кінофабрику, обслуговуючу знімальні групи, приїжджаючі з Москви, Ленінграда, Києва та інших міст. У 1954 році кінофабрика перетворилася в кіностудію.

У біографію світового кінематографа Одеса вписана фільмом Ейзенштейна "Броненосець Потьомкін", який знімався в Одесі. Біля входу в кіностудію - мармурова дошка з бронзовим барельєфом Олександра Довженка, встановлена в 1964 році. На будівлі кінокомбіната встановлені інші меморіальні дошки: на згадку про Василя Шукшина (перша кінороль у фільмі "Два Федора"), Володимирі Висоцькому, Геннадія Збандут, директорі кіностудії з 1964 по 1984 роки. На території студії - пам'ятник А. Бучмі.

Знаєте ви, що за часів ониї перед кожним сеансом у вартість квитка входила спеціальна програмка. Як у театрі. Програмок до фільмів в музеї Одеської кіностудії зберігається більш 200-х.

Взагалі музей кіностудії - явище унікальне. Історія не тільки кіно. У біографію світового кінематографа Одеса вписана фільмом Ейзенштейна "Броненосець Потьомкін", тут починав свою діяльність Олександр Довженко, і вже кожному пам'ятається королева німого екрану Віра Холодна, для якої на території "фабрики кінематографічних картин" був побудований спеціальний павільйон.

Одеська кіностудія ім. О. Довженка до цих пір працює і знімає безліч фільмів і серіалів. Останні з них: Х \ ф "Сорокопятка", х / ф "Пістолет Страдіварі", т \ з "Одруження Казанови", т \ с "Гламур" (ще знімається) та багато інших.
Кіно: Два послання (стаття про фільм "Тіні забутих предків")

"Тіні забутих предків" режиссера Сергія Параджанова - фільм-послання суспільству. Картина визнана найяскравішим представником українського кінематографа. Знята за мотивами однойменної повісті українського письманника Михайла Коцюбинського. Фільм і літературний твір об'єднує місце дії та сюжет. Але це абсолютно різні послання двох талановитих людей суспільству.

Перейти на сторінку  статті "Два послання"

Українське кіно: вчора і сьогодні (Авторська стаття)

За всю історію український кінематограф екранізував 223 фільми, від «Ягідки кохання» 1926 року і до сьогодні.

Обновлено