Туристичні родзинки

Туристичні родзинки

„Блакитні очі” та інші природні принади Шацького краю

Національний природний парк «Шацькі Озера» (площа 32,5 тис. га) заснований у 1983 р. для охорони і вивчення природних комплексів Волинського Полісся, організації пізнавального туризму і відпочинку. До складу парку входить найбільш мальовнича частина Шацьких озер, серед яких озеро Світязь, а також Пісочне, Лука і ін. Озера сполучені між собою каналами. Акваторія озер і прибережні чагарники - місця гніздування водоплавних птахів. Переважають соснові насадження, в долинах - вільхові ліси, зустрічаються березняки і ділянки дубово-соснових лісів.

Великі болотяні простори з рясною рослинністю, рідкісними і лікарськими видами рослин. Багато ендеміків. У фауні: вовк, куниця, лось, видра, кабан, заєць, білка, єнотовидний собака і ін.

Парк є великою рекреаційною і естетичною цінністю. Тут є заповідна зона, зона відпочинку, обладнана дорожньою мережею, автостоянками, палатковими таборами, установами відпочинку довкола озер Світязь, Пісочне і ін. По території парку проходить автодорога Львів - Брест з пунктами відпочинку.

Близько 20 чистих озер по прозорості води не поступаються озеру Байкал і Іссик-Кулю. Озеро Світязь важається найглибшим озером в Україні. Це найбільше озеро з групи Шацьких озер. На сьогоднішній день його довжина складає 9.3 км., ширина - 8 км., площа - 24.2 км., а максимальна глибина - 58.4 м. Рибна фауна багата.

За переказами, на дні озера знаходиться замок і місто, що провалилися на прохання беззахисних жінок при нападі ворогів. Місцеві легенди послужили основою поем Міцкевіча Switez і Switezianka.

У 1871 р. Завіша відкрив на берегах озера сліди стоянок палеолітичної людини. Є підстави думати, що чудове озеро знаходиться в смузі Сандомірсько-мангишлакської дислокації академіка А. І. Карпінського і різко відрізняється своєю чистотою і прозорістю води від сусідніх дрібних озер і боліт. Харчується могутніми глибинними ключами підкрейдяної артезіанської води.

У 1887 р. вода озера без видимої причини піднялася і стала затоплювати навколишні селища. Тому воду спустили, прокопуючи канал до сусіднього озера Перемут. З озера Світязь витікає декілька струмків в сусідні озера і болота. Сам Світязь припливів не має і лежить вище за інші місцеві водоймища.

Петропавлівська церква

Петропавлівська церква, 1846 р., с. Світязь. Цегельна. В основу споруди покладена традиційна для України композиція, перетворена під впливом класицизму в центричну ротондову, що відобразила вплив петербурзької архітектури XIX ст. Розвинений монументальний купол пам'ятника підпорядковує собі всі частини споруди, утворюючи характерний для Волині силует.

Шацький національний заповідник, с. Шацьк.

Багаточисельні озера, серед яких Світязь - найглибше в Україні. На території безліч баз відпочинку. У районі озера Світязь (с. Пульмо) є платна обладнана туристична стоянка, де можна ставити намети. На останній території за намети штрафують. Всі озера чисті. Влітку в густих навколишніх лісах багато грибів і ягід.

Казанська церква

Казанська церква, 1801 р., с. Пища. Дерев'яна. Композиція споруди відходить від народних традицій дерев'яної архітектури Правобережжя. Пам'ятник наближається за типом до слобожанських дерев'яних храмів, а також відображає тенденції московської архітектури XIX-XX ст. У 1878 р. капітально ремонтувалася: підведено фундамент, прибудовано триярусну дзвіницю. Збереглося декоративне вбрання інтер'єру XVIII-XIX ст.

Обновлено