Географія
Меч і ключ, розміщені хрест навхрест посеред герба, відображають історичну роль Тернопільщини в боротьбі за українську державність. Три кріпосних башти втілюють три історичні землі, з частин яких сформована область: Галіцию, Волинь і Поділля. Символи розміщені жовто — синьому фоні, що символізує традиції і становлення державності.
Тернопільська область розташована на заході України. Межує на півночі з Рівненською, на сході — з Хмельницькою, на півдні — з Чернівецькою, на південному заході — з Івано-Франківською і на північному заході — з Львівською областями України. Територія — 13,823 тис. км (2,29% території України).
У Тернопільській області з 1992 року спостерігається скорочення кількості населення. У 2002—2003 рр. стало на 7 тис. жителів меньше. Особливо несприятлива вікова структура населення в сільській місцевості: діти складають 20,5 %, люди літнього віку — 29,8 %, працездатні — 49,7 %. Це зумовлює подальше збільшення показників смертності і демографічного навантаження.
Область знаходиться в межах Подільської піднесеності, крайня північно-західна частина — на рівнинах Малого Полісся. Рельєф області — піднесений платообразний із загальним ухилом з півночі на південь.
По території області протікають 120 річок, протяжністю більше 10 км кожна. Вони відносяться до басейнів Дністра (Золота Липа, Коропец, Стрипа, Джурін, Серет, Нічлава, Збруч, Гнила, Тайна) і Прип’яті (Горинь, Горинька, Іква, Жердя, Жирак). Дністер протікає на півдні по кордону з Івано-Франківською і Чернівецькою областями.
Адміністративний центр Тернопільської області — місто Тернопіль. Число адміністративних одиниць, рад і населених пунктів області: районів — 17; населених пунктів — 1061, у тому числі: сільських — 1026; міських — 35. Селищ міського типу — 17. Міст — 18, у тому числі: міст обласного значення — 1; міст районного значення — 17; сільських рад — 580.