Традиції Різдво на Закарпатті

Різдво на Закарпатті

Свято Різдва на Закарпатті особливе, старовинне, небагато казковіше ніж у інших областях України. Тут збереглися всі традиції.

Свято починається 6 січня, так званий Святий Вечір. На вечерю подається обов’язково 12 пісних блюд, серед яких кутя, борщ, риба, гриби, пироги з квасолею і капустою, картопля, а також дозволяється небагато вина.

Кутю традиційно готують з пшеничних або ячмінних зерен. Перед приготуванням зерна розмочують у воді, товчуть в ступі, сушать і знову товчуть.

Окрім куті на Закарпатті печуть спеціальний обрядовий хліб - «карачун», який символізує достаток в оселі.

Ще дуже важливий сам обряд Святого Вечора. Перед Різдвом хатину начисто прибирають. Заносять невеликий стіг сіна і розкладають його під столом. Як тільки на небі з’являється перша зірка, вся сім’я сідає за стіл. Першим займає місце голова сім’ї, за ним всі інші. Читається молитва.

Ще перед Різдвом батько з сином йдуть на річку, миються джерельною водою і повертаються з двома невеликими снопами сіна, стукаються в хатину, а господиня заспівує: «Хто там до нас?», їй відповідають: «Святий Дух з калачами і Святою водою». Вона відчиняє двері, і ті, хто переступають поріг, входять із словами: «Щедрий Вам і добрий Святий вечір».

І, звичайно ж, який Святий Вечір без ворожби. Ворожать як молоді, так і старі. Дівчата йдуть на річку, роздягаються, кроплять себе водою і нашіптують: «Як ця вода біжить, так хай за мною бігають свати».

Після Святого Вечора всі йдуть в монастир, або храм на нічну Різдвяну службу, яка проходить неймовірно красиво і урочисто.

Після служби люди йдуть додому спати, ну а наступного дня починається загальне гуляння. Народ ходить по хатах з колядками. Тема будь-якої коляди - Різдво Христове. Ці веселі і чисті співи примушують і старого, і молодого задуматися на вічні теми, пригадати про хороше й добре, просто признатися всім, хто тебе оточує, в любові.

На вулицях люди вітають одне одного: «Христос народився!», «Славімо його!» - звучить у відповідь. Протягом подальших декількох днів в повітрі ще витає дух свята, радості і казки.

Обновлено