Чорне море

Скільки таємниць приховує Чорне море?

Скільки “облич” воно мало дотепер і чому воно несе саме це ім'я — Чорне?

Існує безліч історій, легенд, наукових досліджень, що розкривають деякі історичні та наукові секрети моря

В одній із теорій його виникнення йдеться про те, що біля 80 тисяч років тому на його місті було прісне озеро з рівнем глибини, значно нижчим від теперішнього. По закінченню льодовикового періоду озеро збільшилось та покрило собою чималі площі, що, напевно, послужило причиною міркувань щодо всесвітнього потопу. Багато мешканців прісноводного світу загинуло під тонами води і, таким чином, їх розклад призвів до виділення у водному середовищі сірководню, наявність якого добре помітна й сьогодні, через тисячоліття і крізь кліматичні та геологічні зміни.

Саме із цією теорією походження моря пов'язана легенда походження його назви

Через вміст сірководню море набуває темного кольору і якщо протягом тривалого часу розміщати металеві речі, на приклад, якорі на глибині більше 150 м, то вони  покриються нальотом та набудуть чорного кольору. Звідси і назва моря.

Існує також інша версія походження назви Чорного моря

Ще в давні часи азіатські мореплавці надавали сторонам світу властивості кольорів. Оскільки в їхньому розумінні Чорне море знаходилось на Півночі, а Північ характеризувалася чорним кольором, то й назва моря була відповідна — Чорне.

Існує також згадка про історію

Коли турки намагалися захопити землі морського узбережжя, але мали чималі труднощі в навігації і нерідко натрапляли на  жорсткий опір з боку морської стихії. Так вони і прозвали море Караден-гіз, що означає “чорне”, “погане”.

Відомо, що Чорне море мало безліч попередніх назв, з якими воно асоціювалося для тутешніх народів. Аксикським (Негостинним) його називали древні греки, які попадали в немилість морської стихії та мали чималі проблеми з навігацією. Іноді ті ж греки називали його Скіфським, на ім'я своїх скіфів — основних ворогів, що мешкали на північній частині морського узбережжя.  Пізніше його було перейменовано на Евксинське (Гостинне), коли під час чергового морського походу на Тавріду греки зіткнулися з неймовірним штормом та величезними стихійними хвилями. В надії на порятунок греки змушені були повернути додому, але не всі врятувалися, і рідних земель Еллади дісталися лише невелика купка воїнів. Налякані та вдячні греки переглянули погляди щодо народу Тавріди та свого життя, і назвали море Евксинським (Гостинним).

Обновлено