Народні майстри

Майстер з соломкоплетіння Світлана Пискова. Сонячним світлом і теплом наповнені роботи майстра з соломкоплетіння Світлани Пискової. З першого погляду на її солом'яні чудасії, розумієш - зроблено з душею і вільною фантазією. Окрім самовираження в роботах Світлани Григорівни присутній і традиційний український символізм. Що стосується техніки, яку застосовує майстриня, - залишається лише дивуватися з пишності тонкої роботи.



Перейти на сторінку Світлани Пискової


Майстер з розпису пасхальних яєць Оксана Білоус. На щорічному семінарі "Зрима пісня-2010", який вже багато років посіль проводиться в Одесі представила своє мистецтво майстер з розпису яєць Оксана Білоус. У своєму інтерв'ю авторові сайту "Рідна Україна" Оксана Білоус розповіла історію своєї творчості.

Перейти на сторінку Оксани Білоус


Петриківський розпис Валентини Міленко. На щорічному семінарі "Зрима пісня-2010", який вже багато років поспіль проводиться в Одесі представила своє мистецтво і майстер з петриківського розпису Валентина Міленко. У своєму інтерв'ю авторові сайту "Рідна Україна" Валентина Міленко розповіла про свою творчість.

Перейти на сторінку Валентини Міленко


Бісероплетіння Наталії Яртись зі Львова. На щорічному семінарі "Зрима пісня-2010", який вже багато років поспіль проводиться в Одесі представила своє мистецтво і майстер з бісероплетіння Наталія Яртись.

Перейти на сторінку Наталії Яртись

Михайло Нечай

Карпатські гори здавна славились надзвичайними людьми, які володіли особливими таємними знаннями. Одна така людина живе у селі Верхній Ясенів, Івано-Франківській області - це Михайло Михайлович Нечай. Він відомий не тільки на Україні, а й далеко за її межами як народний цілитель, екстрасенс, володар надприродних здібностей і неземного дару. Про нього знято не один фільм, і написана не одна книга, а його талант був вивчений великою кількістю світових вчених і дослідників.

Сама назва "мольфар" походить від слова "мольфа" що означає зачарований одухотворений або неживий предмет. У давнину гуцули називали мольфаров "земними богами", їх боялися, але і за допомогою зверталися також до них. Як мольфа може бути гарною й поганою, приносити добро і зло, так само і мольфар може бути світлим або темним. Михайло Нечай - мольфар світлий і, як він сам стверджує, покликаний допомагати людям, захищати від темних сил, лікувати від насланих хвороб. Йому вже за 70 років, понад сорок з яких він займається магічним ремеслом. Здатність зцілювати людей у нього виявилася ще в ранньому дитинстві, коли він зміг силою думки зупинити кров у людини. Це помітила бабуся майбутнього мольфара, яка володіла магією і почала навчати його цій науці. Адже сила мольфара не тільки в силі думки і слова, крім них він вдається до різноманітних магічних ритуалів, зілль, оберегів, символів, промов і т.д. Вона ж навчила травнічеству. Незвичайні здібності в сім'ї Нечаєв передавалися в спадщину. Прямий предок мольфара - легендарний полководець, "права рука" Богдана Хмельницького - Данило Нечай, який володів окультними науками, нетрадиційною медициною.

Cудьба Михайла повна важких випробувань. У воєнні роки пережив німецьку окупацію. Був холод і голод. Доводилося спати на снігу в 25 градусний мороз і їсти траву, пити воду і так виживати всю зиму. Після цього захворів на черевний тиф і двічі пережив клінічну смерть. Мольфар говорить, що запам'ятав її в деталях і може описати яка вона: "це як бездонний океан людського страху, коли переключається фізичний світ на духовний". Довгий час мольфарство і нетрадиційна медицина були заборонені і людей доводилося приймати вночі, потайки, так, щоб ніхто не впізнав і не видав владі. Так протягом тривалого часу він і працював. Популярність до мольфара прийшла в кінці 80-х років, коли йому можна було відкрито займатися своєю справою. Зараз до діда Нечая щодня приїжджають натовпи людей. До нього нелегко потрапити на прийом. Величезні черги чекають від раннього ранку до пізньої ночі. Люди приїжджають до нього з різних регіонів, приїжджають, втративши надію на порятунок. І всім мольфар Нечай намагається допомогти. Всіх приймає. Зовні маг зовсім не схожий на звичних сучасних "магів". Це інтелігентна людина, постійно займається самоосвітою, читає багато книг. До людей звертається просто, шанобливо і тихо, намагаючись знайти підхід до кожного. Грошей (як і взагалі будь-якої оплати) від людей не вимагає. Люди дають, скільки можуть або вважають за потрібне дати. Живе з дружиною в скромному невеликому будиночку в гуцульському стилі. У побуті невибагливий, віддає перевагу легкій їжі, м'ясо не їсть взагалі, любить чорну каву і вживає ії у великій кількості. Приймає людей у невеликій кімнаті в своєму будинку, яка служить йому кабінетом. Робить це кожен день, включаючи неділю і свята, хоча раніше дотримувався звичаю. Мотивує це тим, що добро робити і допомагати людям потрібно щодня. Адже їдуть люди до нього здалеку. Так само не розрізняє людей за національністю та віросповіданням. Себе вважає наполовину християнином, наполовину язичником. Вірує як в Ісуса Христа, так і в Дажбога. Своїм святим покровителем вважає Пантелеймон-цілителя. Каже що темні і світлі сили скрізь однакові просто їх називають по-різному. У магічній справі діда також допомагає архангел Гавриїл, який "зрізає вогняним мечем злих духів".

Магічними інструментами для мольфара служать: хрест з осики, градовий ніж, яким відганяють град і будь-яку негоду. Свята вода з гробу Спасителя, де проходив животворящий вогонь, а також глина зі святих гробів і звичайний цукор, який заговорюють на добро. Майструє народні інструменти дримби, сопілки і сам на них грає. Ще займається різьбою по металу - куванням, плавкою карбуванням інкрустацією. Вібрацією дримби лікує нервову систему і впливає на підсвідомість людей. З срібла виплавляє обереги, які потім заговорює, вони, за словами самого мага, можуть захистити їх володарів "і на ратище, і від кулі і від злості", принести щастя і благополуччя в добрих намірах.

І, звичайно, важко уявити знахаря без зілля. Збирати лікарські рослини Михайла Нечая навчила бабуся Ганна, яка малим брала його з собою на далекі гірські хребти збирати цілющі трави. Пізніше почав збирати зілля сам. З рослин дід Нечай підготовляє різні відвари, настоянки, мазі. Також застосовує ліки тваринного і мінерального походження. Це і глей, або опока (каолін), який може виводити з організму радіонукліди, і кремній, і печінка гадюки та багато іншого.

Звертаються до Нечая люди і як до ясновидця, щоб дізнатися про своє майбутнє, яка доля чекає. Як каже мольфар, щоб пророкувати майбутнє, бачити людину необов'язково. Гуцули з навколишніх сіл при згадці про мольфар можуть сказати, що у старого просто спритно підвішений язик, і все, що про нього розповідають, - вигадка. Але без цього вимислу Карпати не були б Карпатами. Щоб зрозуміти це, варто приїхати до нього в Верхні Ясені.

Обновлено