Бабусині казки

Зароблена копійка

В якомусь селі жив собі коваль, і у нього був один син. Він нічого не робив, оскільки у коваля був слуга-молотобоєць, який у всьому йому допомагав. Син зростав, вже прошло йому дванадцять років, а до роботи не береться, та і його не заставляють. Не раз батьку приходила в голову думка, що пора вже сина привчати до роботи, адже дорослий вже. Про це він дружині своїй нагадував. А та казала:

- Ще встигне напрацюватися, хай ще підросте. Одного дня батько не витримав і говорить своїй дружині:

- До яких пір сина годуватимемо? Хай береться до роботи, а якщо ні, то весь свій маєток передам слузі-молотобойцеві, оскільки він чесно у нас працює вже не перший рік. Дружина говорить:

- Ні, не так зробимо. Я його відправлю, хай йде сам гроші заробляти. Потім крадькома, щоб її чоловік не знав, вийняла з гаманця два рублі, дала синові і говорить:

- Увечері принесеш батьку ці гроші і скажеш, що ти їх заробив. Син пішов вранці в місто, прогуляв цілий день, а увечері приходить додому і говорить батьку:

- Я сьогодні заробив два рублі, - і показує гроші.

- Нумо, дай сюди ці гроші. – Узяв їх, поглянув і кинув у вогонь. Гроші згоріли, а хлопчик і з місця не рушив. Йому не шкода було їх, оскільки зароблені вони не своєю працею. Син пішов до матері і почав говорити, що батько ті два рублі кинув у вогонь. А мама тоді говорить:

- Синок, це не жарти, йди і своєю працею зароби гроші, оскільки батько, видно, знає, що це були не твої гроші. Хлопчик зрозумів, що так справа не пройде, зібрався і пішов у місто. Скрізь шукав роботу, але ніхто його не приймав. Лише перед обідом абияк найнявся вантажити мішки із зерном, потім пиляв дрова, колов, працював без передиху. Через деякий час вже і мозолі з'явилися на руках. Надвечір насилу заробив шість рублів одними копійками. Приходить додому, дає батьку і говорить:

- Батько, я заробив гроші. Батько узяв їх і знову шпурнув у вогонь. Хлопчик кинувся до вогню і почав хапати звідти копійки. Батько дивиться і говорить:

- Синок, не хапай. Тепер я бачу що це ти їх заробив. Але відповідай мені, чому ти не хапав паперові гроші, коли я вперше кинув у вогонь?

- Я з мамою хотів вас обдурити, але не вдалося. І мені тих грошей не шкода було, оскільки я їх не заробив. А тепер знаю, як важко дістається зароблена своєю працею копійка.

Обновлено