Історія
Заселення території нинішнього Сумського краю відбувалося в кінці пізнього палеоліту - виявлені кремнієві знаряддя праці первісних мисливців, а біля с. Кулешівка під Недригайловим - велике скупчення кісток древніх тварин, у тому числі і мамонта. Це були перші кістки мамонта, відкриті в європейській частині Російської імперії (до складу якої тоді входили українські землі). Тому тут в 1841 році встановлений незвичайний монумент - пам'ятник доісторичному велетневі.
За часів неоліту територія області була досить щільно заселена племенами мисливців і рибаків. З початком залізної епохи (VIII ст. до н.е.) територія краю увійшла до складу великого державного формування, відомого з античних джерел як Скіфія. Унікальне явище - скіфські некрополі, зосереджені на р. Сулі і Псле. Колись вони налічували тисячі невеликих і сотні значних за розміром курганів.
З початком нової ери на території Сумщини з'являються племена ранніх слов'ян, ряд поселень яких досліджено в басейнах р. Сейм і Сула. Тривалий і складний процес історичного розвитку всіляких племен зумовив формування великих угрупувань - союзів племен. Одним з найбільших серед них був сіверянський, до складу якого повністю входили і землі нинішньої Сумщини. Сіверянські об'єкти відносяться до волинцевської (VII-VIII ст.) і роменської (IХ-Х ст.) археологічним культурам, що отримали свої назви від однойменних поселень краю.