Тульчин

У письмових джерелах місто вперше згадується у 1607р. як польська фортеця Нестервар Брацлавського воєводства.

В другій половині XVІІІ століття Тульчин належав польським магнатам Потоцьким. До наших днів зберігся палац Станіслава Фелікса Потоцького, побудований за проектом французького архітектора Лакруа. Палац по праву вважається кращим зразком класицизму в Україні. За часів Потоцького палац був дуже розкішним і пишним: позолота і витончена ліпнина, шикарні меблі, стіни прикрашені полотнами пензлів видатних Рафаеля і Рембрандта (три картини з Тульчина знаходяться в паризькому Луврі). Голандський дизайнер Меркс ретельно продумав інтер’єрне рішення кожної зали. Палац приймав найвідоміших осіб того часу - бали, що проводились тут, не поступалися своєю організацією кращим європейським святам.

Парк коло палацу Потоцьких

Парк, посаджений навколо палацу англійським садівником Міллером, був представлений не тільки місцевою рослинністю, але й екзотичними деревами і чагарниками. В саду побудували багато ставків і каналів. Алеї були прикрашені альтанками, фонтанами і скульптурою. Деякі історики стверджують, що саме в цьому палаці Станіслав Потоцький вперше побачив свою майбутню дружину Софію, на честь якої пізніше побудував дивної краси парк в Умані.

Алеями парку прогулювався видатний російський поет О. Пушкін, польські поети С. Трембецький та Ю. Словацький, письменник Ф. Ковальський.

За часів Потоцького були побудовані Домініканський монастир (сьогодні Собор Різдва Христового), Успенська церква, костел Святого Станіслава, малий палац, в якому у 1796-1797р. жив видатний полководець О. Суворов.

У селі Печера - одному із наймальовничіших куточків на Тульчинщині - була побудована дерев'яна церква Різдва Богородиці. Тут же знаходиться мавзолей-костел Потоцьких, створений за проектом українського архітектора В. Городецького.

У 1796-1797рр. у Тульчині перебувала штаб-квартира О. Суворова.

Тут великий полководець написав відому працю «Наука перемагати». На околицях міста дотепер збереглися залишки земляних споруд, де проходили навчання солдати; колодязі, викопані та обладнані солдатами Суворова.

У селі Тиманівка в будинку, де жив полководець, відкрито меморіальний музей О. Суворова. Експозиція музею розповідає про життя О. Суворова, його бойові подвиги.

У 1806р. у Тульчині побував засновник української класичної літератури, поет і драматург І. Котляревський, автор «Наталки Полтавки» і «Енеїди». Український художник І. Сошенко розписував церкву в селі Нестерварка Тульчинського району. Дитячі роки в Тульчині провів російський поет, автор більше 40 книг К. Лісовський.

Тульчинський Музей декабристів

Тульчинський Музей декабристів зберіг матеріали про декабристський рух . У місті знаходилася управа Південного товариства на чолі з П. Пестелем. У Тульчин до друзів-декабристів приїжджали російський поет О. Пушкін, польський поет Ю. Словацький, поет-декабрист О. Баратинський.

Зберігся і будинок, у якому збиралися декабристи, тепер тут розташувався краєзнавчий музей. У Тульчині П. Пестель був арештований, після чого фактично і почався розгром Південного товариства декабристів.

Меморіальний музей-квартира М. Леонтовича

Меморіальний музей-квартира М. Леонтовича в Тульчині розповідає про життя і творчість видатного українського композитора, диригента, фундатора українського хорового співу. Микола Дмитрович викладав у єпархіальному жіночому училищі в Тульчині, організував Тульчинську хорову капелу. Фотографії, особисті речі, книги і картини розповідають про автора більше 150 обробок народних пісень, великої кількості церковних літургій, псалмів.

Особливу увагу заслуговує село Тиманівка Тульчинського району. Тиманівка - єдине село України, де є три музеї. У Народному музеї імені Тараса Шевченка представлені роботи тиманівських умільців. Картини українських художників В.Касіяна, С.Антончика знаходяться в Музеї художників. Експонати Краєзнавчого музею розповідають про історію села та його жителів.

Обновлено