Могилів-Подільський

Чотирьохсотрічна історія міста, заснованого молдавським хазяїном Ієремією Могилою, залишила не один яскравий слід на території нинішнього Могилева-Подільського. Чимало пам'ятних місць і на околицях мальовничого містечка.

Археологічні знахідки свідчать про ранні поселення на території Могилева. У с. Бернашівка знайдені залишки ранньо-трипільського поселення, а в с. Григорівка - давнє скіфське городище, датоване VІ - ІV ст. до н.е.

Історичні джерела повідомляють, що в цій місцевості Ієремія Могила побудував замок і подарував його своєму зятеві брацлавському магнату Стефану Потоцькому, який із вдячності тестеві назвав містечко Могилевом.

Прикордонне розташування містечка стало причиною численних нападів і боїв, важливих історичних подій, що розверталися тут.

У свій час в Могилеві була штаб-квартира польського гетьмана Станіслава Жолкевського, звідси на Хотин вирушив і гетьман Петро Сагайдачний. Під час Визвольної війни 1648-1654рр. місцеві жителі активно підтримували повстання проти шляхти.

Розташоване на перетині торгівельних шляхів з Молдови в Україну, з Галичини до Чорного моря, місто вже тоді було найбільшим на Поділлі і за чисельністю населення, перевищувало навіть Кам'янець-Подільський. А з розвитком судноплавства по Дністру (друга половина XІХ століття) і будівництвом залізниці стає центром хлібної торгівлі і промисловим центром Наддністрянщини.

Революція, голодомор, репресії і Велика Вітчизняна війна забрали життя тисяч могилівців. Під час війни німці створили в Могилеві гетто для єврейського населення. Експозиції краєзнавчого музею Могилева-Подільського розповідають про героїчне минуле міста і його жителів - патріотів своєї землі.

Село Лядове

У мальовничому куточку Поділля, на лівому березі Дністра знаходиться село Лядове. Село відоме унікальним скельним монастирем. На 90-метровій висоті серед високих монолітних скель розташувалися три печерні церкви: Усікновіння глави Іоанна Предтечі, Святої Великомучениці Параскеви П'ятниці і Преподобного Антонія Печорського.

Про монастир складено чимало легенд, деякі з них стверджують, що тут заховано монастирські старовинні предмети і документи. За переказами тут оселився колись чернець Антоній Печорський, почувши «глас небесний».

У скелі висік він собі келію, де жив і молився. Це місце особливо шановане в монастирі. Старовинний колодязь і джерело Антонія, кажуть, зцілювали прочан, що зупинялися в монастирі. Сьогодні тут тиша і спокій і, як тисячу років тому, сюди приходять люди, які шукають дорогу до заспокоєння і віри.

У селі Кукавка Могилів-Подільського району збереглася Дмитріївська церква, споруджена за проектом видатного російського художника В. Тропініна. Розписи на стінах виконані самим художником. У музеї картин представлені полотна В. Тропініна та інших відомих художників.
 

Обновлено