Тернопіль

Тернопіль

На місці сучасного міста Тернопіль існувало староруське укріплення Сопільче, яке було повністю знищене татарськими ордами хана Батия в середині XIII століття. Нинішнє місто Тернопіль було засноване у 1540 році, коли польський король Сизігмунт I подарував частину безлюдних земель Теребовлянського повіту краківському коронному гетьманові Яну Амору Тарновському, видавши йому грамоту на установу міста і володіння землею довкола нього.

З приводу походження назви міста існують різні версії найбільш правдоподібною є та, по якій назва міста походить від його засновника–господаря Яна Тарновського (Тарнополь), за іншою версією місто назвали так тому, що поряд з містом зростало тернове поле.

Будівництво фортеці на березі ріки Серета в місцевості Сопільче (Топільче) тривало 8 років і завершилося у 1548 році. Тоді ж місто отримало Магдебурзьке право, згідно якого його жителі на 15 років звільнялися від сплати податків, на 20 років – від сплати мит, а також отримали право на проведення щорік трьох ярмарків і щотижневі торги.

Місто з трьох сторін оточували болота і озеро, зі сходу воно було укріплене сухим ровом з валами, частоколом і двома баштами-бійницями по кутках, попасти в замок можна було через підйомний міст і кам'яну браму, а за центральною частиною знаходилося передмістя.

15 березня 1548 року засновник Тернополя і власник Тернопільського замку Ян Тарновський отримав привілей на будівництво греблі і створення ставка в заплаві річки Серет, як ланки у оборонних зміцненнях проти набігів татар і турок. Незабаром такий ставок був побудований.

 

Обновлено