Дорогами запорізьких козаків
Місто Запоріжжя розташоване на південному сході України на мальовничих берегах річки Дніпро. Свою сучасну назву воно успадкувало від норовливих дніпровських порогів, які були приборкані в 30-х роках минулого століття будівельниками Дніпрогеса.
Саме місто – царство архітектурного стилю, що прозвали сталінським ампіром: будинки-торти з еклектичною ліпниною, колонами, портиками і фонтанами в просторих дворах. А острів Хортиця до цих пір зберігає волелюбний дух і відчайдушну відвагу запорізьких козаків. Саме в Запорізькій Січі у 1648 році підняв прапор визвольної війни гетьман Богдан Зиновій Хмельницький.
Прапор Запоріжжя малинового кольору символізує козацьку вольницю і кров, пролиту за незалежність України.
Крім того, весь регіон переповнений історичними пам'ятками загальнонаціонального значення.
Сприятливий клімат і вдале географічне положення Запоріжжя залучали людину з незапам'ятних часів.
Подорожуючи дорогами запорізьких козаків, можна прослідити всю історію нашого краю: з перших стоянок первісних людей (відносяться до епохи середнього палеоліту) до нашого часу.
Кам'яна могила
Кам'яна могила (Stone grave) – одне з семи чудес України. Єдиний природно-історичний заповідник такого рівня в Євразії. Кам'яну могилу називають «підземним ермітажем Приазов'я»: 65 гротів і печер. Саме це місце зберігає в собі історію з прадавніх часів до середньовіччя: тут знайдені наскальні написи-піктограми яким по 7 – 8 тисяч років. Вважається, що камінь жертвопринесення на вершині могили володіє цілющою силою. Унікальність Кам'яної могили ще і в тому, що тутешня територія пов'язана з легендарними амазонками: саме тут зустрічалися вони з чоловічим плем'ям для продовження роду. Тут також почали свою історію скіфи.
Кам'яне городище
Першою столицею скіфської держави було так зване Кам'яне городище, яке виникло в IV ст. до н.е. Площа об'єкту складає близько 12 кв. км. Це комплекс археологічних пам'яток епохи неоліту, катакомбної культури, епохи бронзи і скіфського часу.
На відстані 25 км від Кам'янки-Дніпровської розташований комплекс скіфських могильників – Мамаєва могила, яка підноситься над Каховським водосховищем на 80 метрів.
Кам'яні могили
Кам'яними могилами є потужні скельні виходи заввишки 50 – 70 м над рівнем місцевості посеред степу. Два мільярди років тому тут вивергся вулкан. Гранітні гряди по хімічному складу і фізичній структурі не мають аналогів на нашій планеті. Тут виростає декілька видів рослин, які, окрім заповідника, ніде не зустрічаються.
У давнину це місце було культовим. По всьому його периметру розташовані похоронні кургани. Ймовірно, Кам'яні могили були святилищем чи не всіх народів, що населяли азовські степи. На горі Гостра могила виявлений камінь з тризубцем і написом, імовірно слов'янським, але і досі не розшифрованим.
За однією з версій учених-археологів, біля Кам'яних могил в травні 1223 року сталася битва русичів з татаро-монголами, яка увійшла до історії як битва коло річки Калки. З недавніх пір в заповіднику стало традицією в останні вихідні травня влаштовувати поминки загиблих в тій страшній битві.
Замок Попова
Будівля відомого колись в Європі палацово-паркового ансамблю – маєтки генерала Василя Попова – побудовано в 1884 році (м. Васильевка). Проект виконаний шведським архітектором Стюнклем. Існують відомості, що автором проекту палацового комплексу був всесвітньо відомий російський архітектор Михайло Бенуа. Поєднання генія Бенуа і майстерність Стюнкля створило справжнє диво містобудування. Аналогів, за свідченням фахівців, немає ні в Україні, ні в інших державах СНД, ні в Європі. Тепер тут історіко-архітектурній музей-заповідник. У північному флігелі зараз функціонує п'ять виставкових залів, в яких представлені експонати з древніх часів до II Світової війни.
Вітряний млин
В селі Кам’янському на протилежному високому березі річечки Янчокрак (у перекладі з тюркського – «бічне джерело») стоїть млин. Справжній вітряк. Побудований він у 1903 році. З 1965 року млин не використовується за своїм прямим призначенням, але є пам'ятником трудової діяльності. Цей млин – єдиний в області, що дожив до наших днів, і один з сотень, колись розкиданих по всьому краю.
Зоопарк просто неба «Таврія»
Недалеко від села Гайчур Новомиколаївського району, на відстані 80 кілометрів від Запоріжжя, розташований унікальний зоопарк. Його територія - 286 га - представлена всілякими ландшафтами: первозданні полиново-злакові і чагарникові степи, штучні лісові масиви, річка, штучні озера. Тут в природних умовах живуть рідкісні види тварин: кінь Пржевальського, бізон північноамериканський, муфлон європейський, косуля, лань, олень благородний, кулан і так далі Гуляючи в заповіднику, занурюєшся в глибину століть, в часи, коли на землю ще не ступала нога людини.
Національний заповідник «Хортиця»
Острів Хортиця – одне з семи чудес України. Унікальність Хортиці в тому, що це – мініатюрна копія України. На її території можна побачити практично всі характерні ландшафти країни від гір до лугів і боліт.
Загальна площа заповідника складає 2359,34 га. Острів Хортиця – найбільший острів в Україні, його розміри (довжина – 12,5 км, найбільша ширина – 2,5 км) майже такі ж як острови Манхеттен. Це єдина комплексна історико-культурна і природна пам'ятка, яка охоплює період історії людства від ери палеоліту (35 тис. років до н. е.) до наших днів. На його території розташовано більше 100 пам'яток археології і історії. Це 6 груп курганів, більше 20 поселень і стоянок всіх часів, 4 культових центру епохи енеоліта-бронзи.
Сім культурних прошарків на о. Байда, серед яких шостий прошарок – замок Дмитра Вишневецького засновника першої Запорізької Січі. Літописне поселення Протовче, 3 козацьких зимовника, десятки пам'ятних місць, пов'язаних з історією Київської Русі і Запорізького козацтва, – геологічне утворення Кам'яна миска, урочище Січові ворота, скеля Думна. Місце вірогідної смерті князя Святослава, перша християнська церква IX ст. На території заповідника є рідкісні ранньоквітнучі рослини півдня України. Крім того, на Хортиці розташовані Музей Запорізького козацтва, етнографічний кінний театр «Козацький двір», музей судоплавання, в якому представлені редути часів російсько-турецької війни і військові судна ХVІІІ ст.
Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ»
Запорізька Січ – назва укріпленого поселення на Дніпрі, що знаходиться нижче за порогами ріки. Але під цим ім'ям розумілася і вся Козацька Низова Республіка з тієї причини, що в цьому селищі було зосереджено управління всім краєм. У XV столітті, згідно польсько-литовським документам, Запорізька Січ знаходилася на острові Хортиці. Даних про раніший час не збереглося. Хортицю козаки покинули одночасно з відходом з-під влади кримських ханів. Це сталося в самому кінці XV століття, після того, як Кримом оволоділи турки, непримиренні вороги козацтва.
Запорізький дуб
Запорізький дуб впродовж століть був місцем паломництва мільйонів людей. Точний його вік сьогодні ніхто не знає. Кажуть, що йому як мінімум 700 років. Дехто з вчених припускає, що дійсний його вік перевищує дев'ять століть. Фахівці в семантиці міфів і символів пов'язують із Запорізьким дубом загальноіндоєвропейську думку про Світове Древо і Світову Гору. Згідно з древніми писаннями, Світове Древо є центром світу або Світовою Віссю. Існує безліч легенд, що свідчать про те, що боги слали з небес благословення на перемогу, дарили місцевим землям дощі, щедрі урожаї. Дуб зціляв хворих, обдаровував світом і благополуччям сім'ї в роки Великої Вітчизняної війни. Адольф Гітлер наказав розпиляти і вивезти Дуб до Німеччини і зробити його символом перемоги арійського духу над слов'янським. Але дуб встояв.
Дніпровська ГЕС.
Дніпровська гідроелектростанція – історико-архітектурний пам'ятник, який є складною інженерною спорудою. Дніпрогес є частиною дніпровського каскаду гідроелектростанцій. Своєрідний пам'ятник інженерної думки перших п'ятирічок радянського періоду. Одна з перших і найбільших гідроелектростанцій початку XX століття. Побудована на місці легендарної Карійської переправи.
Загальна довжина споруди складає 1300 метрів, максимальна висота – 60,5 метрів. Зведення греблі підняло рівень води в Дніпрі на 37,5 метрів, утворивши басейн місткістю більше 3 млрд куб. метрів, який приховав всі пороги.