Хмільник

Недарма багато істориків та краєзнавців називають Хмільник перлиною Поділля! Тут можна побачити і віковічні ліси, і мальовничі пейзажі, і всю як на долоні етнографію Поділля, а також історичні пам’ятки.

Хмільник розташований у мальовничій чашевидній долині, на сході та півночі якої – степова місцевість, а на південному заході масиви змішаних лісів. Висота над рівнем моря – 285 м. Клімат помірно-теплий, м’який, без різких коливань температури.

Хмільник – місто обласного підпорядкування, бальнеологічний курорт державного значення, адміністративний центр району. Знаходиться у північно-західній частині Вінницької області, на відстані 67 км від Вінниці.

З 1797 р., Хмільник має свій герб, який у 1997 р., через 200 років, був затверджений міською радою, як символ самоуправління та атрибут влади.

Хмільник – одне з найдавніших міст України. Перша письмова згадка про місто датується 1362 роком. Йдеться про литовського князя Ольгерда, що розбив татар на річці Сині Води, та заволодів невеличким поселенням Хмільником. Воно знаходилось за 6 км від Чорного шляху, яким йшли татарські та турецькі орди, було воротами на Поділля з північного сходу. Тому Хмільник поступово перетворюється на оборонну фортецю, і в 1434 році відходть до Польші.

У 1448 р. місто отримало Магдебургзьке право.

У 1534 р. за наказом польського короля місто обнесли кам’яним муром з вежами.

У 1585 р. у місті відбувся протестантський Хмілярський собор. Але католицизм продовжував наступати.

Після Брестської унії (1596 р.) переслідування православної та інших церков посилилось.

У 1603 році у Хмільнику збудували костел Іоанна Предтечі. Ця споруда існує по цей день.

У 1672 р. місто захопили турки. 27 років тут стояв їх гарнізон.

Версія появи назви міста дійшла до нас із народних легенд, згідно з ними на острові, де знаходиться старе місто, колись проживали мужні люди. Вони неодноразово вчиняли опір ордам татар та іншим завойовникам. Їхнею фортецею був густо вкритий лозою та калиною острів, додатково покритий зверху хмілем. Усе разом створювало ідеальне прикриття. Саме це місце носило назву „Хмільник” і дало самоназву сьогоднішньому місту.

Історичні пам’ятки

Місто Хмільник пишається своїми архітектурними спорудами. Серед історичних пам’яток минулого є костел Іоанна Предтечі, збудований на честь Святої Трійці (1603 р., реставровано у 1729 р.); 4 православні церкви (1801-1910 рр.); турецька мечеть; замок графа Ксідо. На честь визвольної війни укаїнського народу 1648-1654 р., у місті споруджено памятник Богдану Хмельницькому.

Гордістю міста є архітектурні споруди – історичні пам’ятники минулого і кутова вежа фортеці. Остання побудована у 1534 році на насипному пагорбі Хмільника для захисту від турецько-татарських набігів. Висота вежі 20 метрів. Має форму восьмигранника, діаметр – 8 метрів. Матеріали будови : камінь, цегла. Товщина стін 1,5 м. Вежа має двоярусне підвальне приміщення і двоповерхове приміщення над підвалом. На другому поверсі підвального приміщення збереглися бійниці. Протягом віків вежа використовувалась як оборонна споруда, мусульманська мечеть, православна церква. В даний час там історичний музей.

Костел Іоанна Предтечі

Визначною пам'яткою Хмільника вважається римо-католицький костел Усікновіння Глави Іоанна Предтечі, побудований у 1603р. в стилі барокко. У 1672р. у Хмільнику почали господарювати турки. За 27 років правління армія султана Магомета ІV зміцнила замок і побудувала мечеть - восьмигранну споруду з 1,5 м стінами і бійницями. Замок і мечеть з'єднали підземними ходами.

Палац графа Костянтина Ксідо

У 1911-1915 роках за проектом архітектора, академіка І.А. Фоміна побудовано палац місцевого поміщика графа Костянтина Івановича Ксідо.

Палац знаходиться на пагорбі правого берега річки Південний Буг. Він є одним із яскравих зразків архітектури неокласицизму в Україні, в формах якого використано мотиви епохи Відродження.

Приміщення палацу двоповерхове. Палац немає тильної сторони, а має два фасади: Північний і Південний. Матеріал будови – цегла. Північний фасад облицьований кам’яною плиткою. До 1917 року палац використовувався як житловий будинок. В центральній частині даху під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. була збита шестиколонна ратунда. Після 1917 року в цьому приміщенні була агрономічна школа, управління НКВС. Тепер тут знаходиться міський готель.

Одночасно з палацом був зведений кам'яний міст через річку Південний Буг. Арковий міст у венеціанському стилі експлуатується і сьогодні.

З Хмільником пов'язані життя і діяльність відомого вченого Д.І. Капиці, українського письменника М. Стельмаха, поета Я. Шпорти, народних артистів І. Козловського і Н. Ужвій та ін. У селі Порик Хмільницького району відкрито музей національного героя Франції і Героя Радянського Союзу часів Великої Вітчизняної війни В. Порика.

Бальнеологічний курорт

Відкриття лікувальних можливосей міста Хмільник відбулося у 1934 році. Київська експедиція гідрологів відкрила поблизу міста родовище мінеральних вод. Вода, здобута на глибині 65 м, була несмачна, жосртка та солонувата. Наступні дослідження виявили у воді наявність лікувального радону. З того ж року Хмільник було оголошено курортним містом.

Окрім джерел радонової мінеральної води у 7 км від Хмільника було виявлено багате Вийтивецьке родовище лікувальної торф’яної грязі. Вдале сусідство двох лікувальних компонентів, чудові кліматичні умови, чиста річка, лісні масиви – усе це сприяло розвитку Хмільника в столицю радонової терапії України.

Обновлено