Умань

Умань - місто в Черкаській області, адміністративний центр і найстаріший місто Уманського району. Населення складає 87,7 тис. жителів за даними 2007 р.

Сучасний герб затверджений у 1996 році: у лазуровому полі срібний козак зі списом. Козак символізує минуле Умані, що була осередком козацького полку.

Розташоване місто на злитті річок Кам'янка та Уманка. Назва його, очевидно, походить від назви р. Уманка, про яку вперше згадується в Супральскому літописі 1497 року. Як свідчать результати археологічних досліджень, на території сучасного міста та його околиць виявлено залишки поселень пізнього палеоліту, трипільської культури, доби пізньої бронзи, черняхівської культури та епохи Київської Русі. Поблизу Умані є Кургани скіфського часу.

Перша згадка про Умань відноситься до XII ст., коли всю її територію заполонили монголо-татарські орди, а в XIV ст. вона, як і більшість українських земель, перейшла під зверхність Литовсько-Руської держави. Наприкінці XVI в Уманщина була колонізована Польщею. 1609 р. спільна комісія сейму Речі Посполитої описала так звану "пустиню" Умань і ці землі згодом були названі Уманщини і подаровані польським урядом у володіння польському магнату Валенті Олександру Калиновському.

XVII ст. місто стало форпостом у боротьбі з татарами. Був створений Уманський Козацький полк - один з найбільших полків України, що налічував близько 3000 козаків і займав східну частину нинішніх Черкаської, Кіровоградської та південну частину Вінницької областей. Цей полк вписав багато героїчних сторінок у визвольній боротьбі українського народу.

 

Торгові ряди (1780-1838 рр..), Сергій Клименко http://serg-klymenko.narod.ru

У 1670-1674 роках Умань була резиденцією правобережного гетьмана Михайла Ханенка, тобто тимчасовою столицею правобережної України. У 1768 році Умань стала центром антифеодального та національно-визвольного повстання під назвою Коліївщина.

 

Миколаївська церква (1812 р.), Сергій Клименко http://serg-klymenko.narod.ru

У 1793 році після другого поділу Польщі, правобережна Україна була приєднана до Російської Імперії. Умань також стала частиною Російської держави, повітовим містом Вознесенської губернії в 1793 р. і Київської в 1795 р.. Понад сторіччя з 1726 містом володіли Потоцькі. У цей час в Умані було побудовано безліч архітектурні пам'ятки, що збереглися до сьогоднішнього часу: Василіанський монастир (1764-1784 рр..), Торгові ряди (1780-1838 рр..), Миколаївська церква (1812 р.) та костел Успіня Богородиці (1826 р .).

 

Василіанський монастир (1764-1784 рр..), Сергій Клименко http://serg-klymenko.narod.ru

А також широко відома Могила іудейського святого рабі Нахмана, родоначальника брацлавського хасидизму, за останні 10 років стала міжнародним центром паломництва віруючих євреїв усього світу. Умань в період єврейського Нового року відвідують до 25 тисяч людей щороку. Могила Нахмана може незабаром стати центром паломницьких маршрутів, куди увійдуть і могили інших святих - Баал Шем Това в Меджибожі Хмельницької області, Леві Іцхака в Бердичеві, а також стародавні синагоги України.

 

Але найвідомішою пам'яткою міста є ансамбль ландшафтного парку «Софіївка», площа якого 152 га. В Україні він по праву вважається кращим парком.

 

Заснований парк у 1796 р. графом Потоцьким С., і носить прекрасне ім'я його дружини красуні-гречанки Сіфіі. Більш детальніше в статті "Софіївський дендропарк".

Обновлено