Загальні відомостi - Миколаїв

Історія

Заселення земель нинішньої Миколаївської області почалося ще в епоху пізнього палеоліту. Сьогодні до найдавніших, добре відомих офіційній науці, відносять стоянки людини в Доманевському районі (в с.Щуцьке – близько 50 тис. років і в с. Анетовки – близько 20 тис. років назад). Знахідки, що відносяться до легендарної трипільської культури, виявлені в Крівоозерському і Першотравневому районах, а також в обласному центрі.

Відомі археологічні підтвердження того, що на території Миколаєва (Єланецький район) жили кіммерійці, перший народ, відомий під власною назвою з письмових джерел. Відкриття вже наших днів - поселення «Дикий Сад» в старому центрі Миколаєва, на березі Інгулу. Близько 4 тисяч років назад тут стояло місто, з кріпосними спорудами, храмами і портом. Згідно з сучасних поглядів археологів, якраз тут, біля м. Миколаєва, починалися землі легендарних скіфських племен. Таємничі скіфські кургани і кам'яні «баби» давно стали символами краю.

Витончену культуру Еллади принесли на нашу землю грецькі колоністи. Старогрецький поліс Ольвія (розташований біля с. Парутіно Очаківського району) був створений вихідцями з Мілету на початку VI ст до н.е. Ольвія стала одним з найбільших грецьких полісів причорномор'я, вела жваву обширну торгівлю із скіфами і іншими народами. Товари, що вивозилися з Греції, через Ольвію по Дніпру і Бугу поширювалися на значній території Південної України, аж до сучасного Києва. Свідоцтвом сили Ольвії стало відбиття навали армії Олександра Македонського. Ольвіополіти, разом з сусідами, розбили армію і флот з 30 тисяч чоловік, яких очолював полководець Зопіріон.

Археологічні дослідження в Ольвії тривають з 1801 року. Сьогодні в Парутіно діє національний музей-заповідник. Ще більше відкриттів чекають учені від розкопок на острові Березань, де перші поселення виникли ще до ольвійських часів. Можливо, саме цей острів слов'яни називали островом Буяном.

Обновлено