Загальні відомостi - Хмельницький

Історія


Область знаходиться на стику великих історико-географічних країв - Правобережжя і Західної України. Впродовж VIII - IX ст. у південній частині області проживали уличі і тиверці, в північній - волиняни і дуліби, які у IX ст. разом з сусідніми народами утворили древню державу - Київську Русь.

У XI ст. середнє Придністров'я і території, прилеглі до нього, які з XII ст. збереглися під назвою "Пониззя", входили до складу Теребовльського князівства, а з 1141 р. – до Галицького.

На початку XIII ст. вся територія сьогоднішньої Хмельниччини увійшла до Галицько-Волинського князівства. У 1241-1242 рр. на Правобережну Україну вторглися монголо-татари. З середини XV ст. багато міст отримують Магдебурзьке право (право самовпорядкування). Одним з перших таке право отримав в 1432 р. Кам'янець-Подільський, який з XV ст. стає найважливішим торгівельним центром Хмельниччини (через нього проходила торгівельна дорога зі Львова до Чорного моря) і одночасно однією з найбільших на південному заході фортецею, що відбиває набіги татар і турків.

У 1430-1434 рр. Західне Поділля увійшло до складу Польщі. Було утворене Подільське воєводство з центром в Кам’янці. У 1672 р. трьохсоттисячне турецько-татарське військо султана Магомета IV захопило Кам'янець-Подільський, а пізніше - і все Подільське воєводство. Лише у 1699 р. під натиском Росії Туреччина підписала Карловицький трактат, після якого повернула Польщі Поділля.

У 1793 р. після розділу Польщі Правобережна Україна була приєднана до Росії. З кінця XVIII ст. у містах і районах області починають зароджуватися капіталістичні стосунки, отримує розвиток внутрішній ринок. Реформа 1861 р., що ліквідувала в Росії кріпацтво, сприяла розвитку капіталізму у всіх сферах виробництва. У 1925 р. губернське ділення було ліквідоване, а в 1937 р. на територіях названих округів утворена Кам’янець-Подільська область. У 1941 р. обласний центр переноситься до Проскурова, але після цього область ще деякий час носила стару назву, і лише у 1954 р. переіменована з Проскурівської на Хмельницьку.

Обновлено