Хмельницький

Хмельницький

Найбільше місто (254.4 тис. жителів), центр області і району, що розташоване на берегах р. Південний Буг. Перші поселенці в цій місцевості з'явилися після 1434 р., коли ці землі захопила Польща. Вони уподобали місце на правому березі річки, що було оточене з інших сторін р. Плоска і болотами. Навколо поселення вирили рів, який з назвою річки утворили первинне ім'я сторожового сигнального пункту, - Плоськуров, яке в документах вперше згадується у 1493 р., а в XVIII ст. трансформується в Проскурів.

Спочатку це було невелике поселення з дерев'яною фортецею і сторожовим гарнізоном, де проживало близько ста чоловік. У 1550 р. польський король Сигизмунд II Август подарував Проскурів каменецькому старості М. Влодке, а в 1578 р. він отримав право на проведення двох ярмарок і щотижневих торгів. Розташоване недалеко від татарського Чорного шляху поселення неодноразово піддавалося нападу, найбільш фатальні з яких сталися в 1512 і 1593 рр.

Несприятливо позначилися на розвитку Проскурова і руйнівна Визвольна війна українського народу, періодично спалахуючі повстання і виснажлива 27-річна (1б72-1б99 рр.) турецька окупація цих земель, після якої в майбутньому обласному центрі залишилося всього декілька чоловік.

На початку ХVIII ст. Проскурів стає приватним володінням князів Замойських, зусиллями яких поступово перетворюється на важливий торгівельно-ремісничий центр регіону, що славився виготовленням килимів. Після третього поділу Речі Посполитої у 1795 р. ці землі входять до складу Російської імперії. Черговий переділ українських земель приніс Проскуріву статус міста і центру повіту знов створеної Подільської губернії, а також хороші перспективи розвитку. Важливу роль в їх реалізації зіграло завершення у 1870 р. будівництва залізниці Жмеринка - Проскурів - Волочиськ, що значно оживило економічне життя міста.

До кінця XIX ст. кількість промислових підприємств у Проскурові збільшилася в десять раз. На початку Першої світової війни Поділля стає прифронтовою зоною і Проскурів випробував на собі не лише війну, але і громадянські війни, що послідували за нею. В результаті запеклих боїв, ці землі були збережені у складі Української РСР. Відносне пізнє становлення міста, страшна пожежа 1822 р. І перебування в епіцентрі подій світової і цивільної воєн мало сприяли формуванню видатного архітектурного обличчя Проскурова.

Обновлено