Загальна інформація

Україна - держава в Східній Європі, найбільша повністю розташована в Європі держава. На півдні омивається Чорним і Азовським морями. Фактично межує: на сході, північному сході і півночі - з Росією, на півночі - з Білорусією, на заході - з Польщею, Словаччиною та Угорщиною, на південному заході - з Румунією і Молдовою (включаючи невизнану Придністровську Молдавську Республіку).

Територія України має розміри 1 316 км з заходу на схід і 893 км з півночі на південь; лежить приблизно між 52 ° 20 ' і 44 ° 20' північної широти і 22 ° 5 ' і 41 ° 15' східної довготи. Крайній північний пункт - село Петрівка Чернігівської області, південний - мис Сарич (Крим), західний - село Соломоново поблизу міста Чоп Закарпатської області, східний - село Червона Зірка Луганської області.

Географічний центр України знаходиться в смт Добровеличківка Кіровоградської області.

Загальна площа України - 603,7 тис. км, що складає 5,7% території Європи i 0,44% території світу. Є першою за площею країною, розташованою повністю на території Європи. Другою (після Росії) за розміром території країною в Європі. Довжина морського кордону: 1 355 км (по Чорному морю - 1 056,5 км; по Азовському морю - 249,5 км; по Керченській протоці - 49 км).

Географічний центр Європи розташований на території України, недалеко від міста Рахів Закарпатської області. За обчисленнями, проведеними в Інституті географії Франції, географічний центр Європи знаходиться біля Вільнюса.

Поширена думка про те, що найбільшою пустелею Європи є Олешківські піски (Південь України, в основному Херсонська обл.) Не відповідає дійсності. Цей масив піщаних дюн дійсно нагадує пустелю, однак справжні пустелі в Європі поширені лише в Прикаспійській низовини і вони в багато разів більші за площею.

Географія

Україна знаходиться в межах Східно-Європейської рівнини, в зонах соснових і мішаних лісів, лісостепу і степу.

Більше 60% території країни (лісостеп і степ) зайняті чорноземними грунтами. На північ від чорноземного поясу поширені сірі лісові та дерново-підзолисті грунти під змішаними лісами, на південь - темно-каштанові і каштанові грунти під сухими степами.

Лісова зона включає різноманітні змішані й листяні ліси з білою ялицею, сосною, буком і дубом, у лісостеповій зоні лісу в основному дубові, а для степової зони характерні трави і стрічкові лісонасадження.

В основному клімат на території країни помірно континентальний з деякими відмінностями в Карпатах і Кримських горах, проте на південному березі Криму - середземноморський.

Рельєф більшої частини території має рівнинний характер: низовини займають 70%, а височини і гори - 25% і 5%. Гори знаходяться на південно-західній (українські Карпати, найвища точка - гора Говерла, 2061 м над рівнем моря) і в південній частині Кримського півострова (Кримські гори, найвища вершина - Роман-Кош, 1545 м). Основні низовини: на півдні - Причорноморська низовина, на півночі - Поліська, на заході - Закарпатська.

Адміністративний поділ

Україна ділиться на 24 області, 2 міста центрального підпорядкування (Київ та Севастополь) і територіальна автономія - Автономна Республіка Крим. Крім того налічується 490 районів, 118 районів у містах, 29906 населених пунктів (458 міст, 886 смт та 28496 сіл), 10281 сільських рад (на 1 травня 2008 року).

Історичні та етнографічні області

Найбільш відомі:

Слобідська Україна (Слобожанщина), Лівобережна Україна, Правобережна Україна, Донбас, Кривбас, Новоросія, Запоріжжя, Поділля, Полісся, Волинь, Галичина, Буковина, Бессарабія, Підкарпатська Русь (Закарпаття), Сіверщина, Прикарпаття, Крим , Таврія, Лемківщина, Бойківщина, Покуття, Холмщина, Підляшшя, Наддніпрянщина.

Міста України

  • Столиця України - місто Київ.
  • Найбільші міста з чисельністю населення (в порядку убування): Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Донецьк, Запоріжжя, Львів, Кривий Ріг, Миколаїв, Маріуполь, Луганськ.
  • Найбільше міст у Донецькій, Львівській та Луганській областях.
  • У 16 найбільших міських агломераціях України проживає близько 17 млн чол. (37% жителів країни).
  • Найбільш західне місто України - Чоп.

Економіка

Україна - індустріально-аграрна країна. Найбільш розвиненими галузями промисловості є металургія, енергетика (є атомні електростанції і цілий каскад гідроелектростанцій на Дніпрі), а також хімічна і гірничодобувна промисловість (видобуток вугілля, руди). Найбільш розвинені в економічному відношенні регіони - Донбас (Донецька область і Луганська область), Придніпров'я (Дніпропетровська область і Запорізька область), а також міста Київ, Харків, Одеса та Львів. Після розпаду СРСР економіка незалежної України, перебувала в стані кризи в результаті руйнування кооперації між підприємствами різних республік СРСР. Результатом стала деіндустріалізація.

Україна має значні запаси корисних копалин, в основному це вугілля, але є також запаси газу і нафти - Прикарпаття і Причорноморсько-Кримська нафтогазова область, включаючи чорноморський шельф. (Власні ресурси нафти покривають внутрішні потреби економіки на 15-20%, газу - на 25%). В даний час національна вугледобувна промисловість знаходиться в стані кризи: майже 70% шахт підлягають закриттю як збиткові.

Права людини

Україна є демократичною республікою. Громадяни країни прямим голосуванням обирають президента, парламент - Верховну Раду (Верховна Рада), а також мерів міст та депутатів місцевих обласних і муніципальних рад.

Конституцією України встановлено 40-годинний робочий тиждень, а також працюючим громадянам гарантовано право на щорічну відпустку.

Конституцією та законами України гарантовано, що громадяни не можуть бути обмежені в правах чи переслідуватися за свої політичні переконання або за національною ознакою.

Також громадянам гарантована свобода віросповідання. Конституцією гарантовані недоторканність житла і власності громадян.

Громадянин не може бути затриманий чи заарештований інакше як за рішенням або вироком суду.

Законодавством гарантовано і на практиці забезпечується свобода слова і друку. Згідно зі статтею 10 Конституції України "держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України ".

Права дітей

Конституцією України передбачено безкоштовну шкільну освіту для дітей, незалежно від їх національності, громадянства і доходів батьків. Поряд з безкоштовними державними школами, існують платні гімназії та ліцеї, в яких навчання дітей оплачується батьками.

Держава дотує з бюджету ясла і дитячі сади, де залишають в денний час своїх дітей працючі батьки. Завдяки цьому бюджетному фінансуванні перебування там дітей (включаючи, їх харчування) доступні для більшості сімей.

Дитяча медицина (педіатрія) і допомога породіллі безкоштовні (фінансуються з державного бюджету) і перебувають на досить високому рівні. Дитяча смертність в останні роки знижується.

Після отримання незалежності і переходу країни до ринкової економіки на Україні з'явилися діти-волоцюги, діти-жебраки та безпритульні. У більшості своїй це сироти, які залишилися без батьків, а також діти алкоголіків і наркоманів.

Відповідно до законодавства повнолітніми громадяни признаються, починаючи з 18-річного віку. З цього віку вони володіють всіма громадянськими правами: голосувати на виборах органів влади, здійснювати будь-які угоди, укладати шлюб без згоди батьків.

Дитячий праця заборонена законодавством. Підприємства, мають права найму дітей у віці від 16 до 18 років, однак при цьому повинні надати неповнолітньому працівникові скорочений робочий день і щорічну відпустку більшої тривалості. Праця неповнолітніх на важких, небезпечних для життя і шкідливих для здоров'я виробництвах заборонена. Роботодавці, які порушують цю норму, підлягають кримінальній відповідальності.

Політика

Україна - унітарна парламентсько-президентська республіка. Основні органи влади:

  • Президент
  • Уряд - Кабінет міністрів України
  • Вищий законодавчий орган - Верховна Рада України.

Система судової влади

Судочинство здійснюється Конституційним Судом та судами загальної юрисдикції. Вищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України. Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами.

Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Система судів загальної юрисдикції в Україні будується за принципами територіальності і спеціалізації.

Конституційний Суд України є окремим і незалежним від судів загальної юрисдикції. Він не може бути касаційною, апеляційною чи наглядовою інстанцією для судів загальної юрисдикції. Діяльність Конституційного Суду України сприяє посиленню конституцiйного контролю в усiх без винятку сферах, стабілізацію і зміцнення конституційного ладу, утвердженню принципу верховенства права та найвищої юридичної сили Конституцiї, забезпеченню конституційних прав і свобод громадян.

Обновлено