Традиції

Традиції


За старих часів вважалося, що в новорічну ніч сходяться сонце і місяць, і це є початком всього нового, зокрема - нового року. У наших предків день святої Меланії (13 січня) символізував місяць, а Василь (14 січня) був символом сонця. Вважалося, що в новорічну ніч, з 13 на 14 січня, Меланка вийшла заміж за Василя.

13 січня хазяйки готували святковий стіл, головне блюдо якого - «щедра» кутя. А також пекли печиво різних форм, бублики, плетені калачі спеціально для гостей.

З приходом сутінків по селу починали ходити гурти щедрівників в святкових костюмах. Разом з ними ходять Меланка з козою і музиканти. Така процесія заходить в будинки і "перевіряє чистоту", створюючи при цьому повний безлад. Прихід ряджених – хороший знак, тому їх завжди з радістю запрошують в будинок.

Удосвіта по старовинному звичаю палили «діда» або «дідуха» - сніп соломи, який ставили на почесне видне місце ще на Різдвяні святки. Це дійство повинне було захистити від неврожаю і нечистої сили в новому році. Після ритуального спалювання дідуха молоді пари стрибали над багаттям і грали в ігри.

Обновлено