Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровскій має багатовікову історію і, будучи одним з найдавніших міст світу, стоїть в одному ряду з Римом, Афінами, Дамаском, Єрусалимом, Бейрутом, Пекіном, Єреваном та іншими містами, вік яких 2500 років.

Місто пережило багато історичних епох, і кожна з них залишала свій слід. Численні назви міста (Офіусса, Тіра, Алба-Юлія, Білгород, Левкополіс, Аспрокастрон, Ак-Або, Фегер-Вар, Монкастро, Четатя-Албе, Аккерман), що свідчить про часте пересування і зміну населення, про важливий торговельний і ремісничий центр, через який проходили основні торговельні шляхи, що з'єднують Східну і Західну Європу, країни Сходу з північними землями. Історія міста починається з утворення наприкінці VI ст. до н.е. вихідцями з грецького міста Мілета на Західному березі р.. Дністер (р. Тирас) античного міста Тіра. Це було місто-держава. З другої половини IV ст. до н.е. місто чеканить свою монету, спочатку зі срібла, потім з міді та золота, веде широку торгівлю з сусідніми варварськими племенами і багатьма античними центрами.

В середині I ст н.е. місто увійшло до складу римської провінції Нижньої Мезії. У складі Римської імперії місто продовжувало зберігати значні права автономії, тривала карбування власної монети. У різний час тут дислокувалися IV Скіфський легіон; легіон "Жайворонка", V Македонський, I Італійський і XI Клавдієв легіони.

У середині III ст. н.е. з Тіри був виведений римський гарнізон і в кінці 50-х - середині 60-х рр.. III ст. Тіра була захоплена і зруйнована варварами. З утвердженням варварського панування в Нижньому Придністров'ї Тіра набуває статусу військово-політичного та економічного центру готського об'єднання.

У 376 р. гуни захопили і зруйнували місто повністю. Хоча Тіра була зруйнована, але культура, що сусідить з нею, продовжувала існувати до середини V ст. н.е. Це була черняхівська культура.

У 668 р. болгарський вождь Аспарух завоював територію нинішньої Бессарабії і заснував I Болгарське царство, місцеві племена змушені були платити йому данину. До VI ст. на цій території селяться племена антів - південна гілка східнослов'янських племен іверцев і уличів. Вони на руїнах античної Тіри засновують своє місто і називають його Туріс.

В 1214 р. місто Білгород входить до складу Угорського королівства і перейменовується в Фегер-Вар (Фер'єре-Вар).

У 1241 р. хан Батий з 500 тис. військом напав на землі південного Придністров'я, Волощини, Трансільванії, Угорщини. І до 1362 р. ці землі і слов'янський Білгород (перейменований в Ак-Або) входили до складу Золотої орди. У 1261 р. у Причорномор'ї з'являються генуезькі купці. Вони засновують свою торговельну факторію, викупивши її у татар, і називають місто Мон-Кастро. Для зберігання своїх товарів Генуя на високому березі Дністровського лиману побудували укріплений замок - цитадель.

В кінці XIV ст. місто входить до складу Молдавського князівства і тепер уже іменується Четатя-Албе. При молдавському господарі Олександрі Доброму були продовжені роботи з будівництва потужного оборонної споруди - фортеці (протягом десятків років до Генуезького замку пристроювалися двори). У 1438 спорудження фортеці було завершено. У серпні 1484 р. війська турецького султана Баязета II захопили місто і фортецяю. Турки дали місту своє ім'я - Акерман. За час турецького панування запорозьські та донські козаки здійснювали численні походи в ці землі.

Российская империя робила неодноразові спроби щодо звільнення цих земель. Доля міста вирішувалася в ході 3-х російсько-турецьких воєн. За його звільнення билися М.І. Кутузов, М.П. Платов, Барклай-де-Толлі, Ф. Ф. Ушаков. У 1812 р. місто Акерман увійшов до складу Російської імперії.

Після приєднання Бессарабії до Росії, почався інтенсивний процес заселення звільнених земель. Тут селилися росіяни, болгари, цигани, євреї, молдавани. Особлива роль в економічному підйомі краю належала німецьким і швейцарським колоністам.

Вже в 20-х роках XIX ст. Аккерман перетворився в один із значних центрів краю. Інтенсивно розвивалися ремесла і сільське господарство. Місто славилося своїми виноробами і рибалками.

За переписом населення 1897 р. в місті проживало 18 тис. чоловік, а в 1914 р. - 29 тис. чоловік. До території Аккермана відносилися два посада Папушой і Турлакі, де проживало до 17 тис. чоловік. З огляду на місцеві умови, особливу увагу було приділено народної освіті і охороні здоров'я. Освіту можна було отримати в початкових, церковно-парафіяльних, приватних училищах, в гімназії й учительської семінарії.

Незважаючи на провінційне становище в складі Російської імперії Аккерман не стояв осторонь від політичного і культурного життя. Сюди неодноразово приїжджали учасники декабристського руху М.Ф. Орлов, О.П. Юшневський, І.І. Пущин, в 32 єгерському полку служив В.Ф. Раєвський, у військовому лазареті - російський письменник В.І. Даль. У грудні 1821 місто відвідав А.С. Пушкін, в поемі "Цигани" і вірші "До Овідія" поет натхненно відобразив сторінки з історії міста. Враження від відвідування Аккермана знайшли відображення в сонеті А. Міцкевича "Акерманський степу". Двічі Аккерман відвідувала видатна українська поетеса Леся Українка, в 1891 р. місто відвідує А. Горький. Неодноразово приїздили сюди і засновник українського професійного театру М.Л. Кропивницький і талановиті актори Старицький і брати Тобілевичі.

Разом з Росією місто пройшло через всі соціальні потрясіння кінця XIX - початку XX ст. 23 січня 1918 в Акермані була встановлена Радянська Влада. 8 березня 1918 Аккерман окупували румунські війська. 22 роки (по червень 1940 року) землі Південного Придністров'я і Аккерман належали королівської Румунії.
28 червня 1940 Червона Армія вступила на територію Бессарабії, а 2-го серпня 1940 Акерманський повіт було включено до складу УРСР. 26 липня 1941 в місто вступили німецько-фашистські та румунські війська. За роки окупації фашисти стратили близько 2-х тис. чоловік, багато жителів були вивезені до Німеччини і Румунії. Місто було звільнено 22 серпня 1944.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 9 серпня 1944 місту повернена попередня назва Білгород з визначенням Дністровський. За роки, що минули від звільнення, завдяки самовідданій праці городян м. Білгород-Дністровський перетворився на значний культурний і промисловий центр півдня Придністров'я. Багатство міста становлять історико - архітектурні пам'ятки.

Сьогодні, Білгород-Дністровський - адміністративний центр обласного підпорядкування, яке розташоване в південно-західної частини Одеської області на правому березі Дністровського лиману, в 20 км від Чорного моря і на відстані 90 км від Одеси. Зовнішні зв'язки міста здійснюються автомобільним, залізничним, водним транспортом. Через Білгород-Дністровський проходять автодороги Одеса-Ізмаїл, Одеса-Рені, а також залізнична магістраль Одеса-Ізмаїл. На території міста знаходяться морський торговельний порт і митниця.

Головна особливість економіко-географічного положення міста - його прикордонне положення і можливість прямого виходу у Чорне море через Дністровський лиман. Адміністративно-територіальний устрій міста Білгорода-Дністровського включає в себе територію самого міста, а також селищ міського типу Затока та Сергіївка, які розташовані на узбережжі Чорного моря і є курортною зоною. Площа міста Білгорода-Дністровського складає 1910,32 гектарів. Помірно континентальний клімат регіону характеризується значною кількістю ясних сонячних днів - у році їх кількість перевищує 290.

Природні та кліматичні ресурси створюють прекрасні умови для лікування, відпочинку, активного туризму. Об'єднання лікувальних особливостей морського і степового клімату позитивно впливають на розвиток мережі санаторіїв, будинків відпочинку, пансіонатів, дитячих оздоровчих закладів, розташованих у селищах міського типу Затока та Сергіївка. Чисельність населення міста разом з селищами становить 57,2 тис. осіб, у тому числі: Білгород-Дністровський - 50,5 тис. осіб, Затока - 1,6 тис. осіб, Сергіївка - 5,1 тис. осіб.

Свята

23 вересня - День міста в Білгороді-Дністровському. Місцеві жителі влаштовують вистави, концерти і всілякі розважальні програми. Так як тут розвинене виноробство, часто проходять дегустації вин в районі. Найчастіше дегустації проводять в м. Шабо Білгород-Дністровського району, де знаходиться знаменитий винзавод "Шабо" - це винна компанія повного циклу. А це означає, що фахівці "Шабо" контролюють виробництво вина на кожному його етапі, від посадки лози та збору врожаю, до виробництва вина та його дистрибуції.

Релігія

У Білгороді-Днестровскoм основною релігією є православне християнство. Але також можна зустріти і католиків, протестантів і навіть мусульман. Білгородчані релігійний народ. Про це свідчить велика кількість церков і мечетей. Найвідоміші з них це: Свято-Вознесенський собор, Свято-Миколаївська Церква, Церква Іоанна Сучавського, Грецька, Вірменська, Болгарська та інші церкви.

Туристичний Ізюм

Білгород-Дністровська фортеця

Білгородська фортеця

Історія будівництва фортеці пов'язана з необхідністю захисту міста від численних ворогів, які постійно прагнули заволодіти виключно зручним розташуванням Білгорода (перехрестя торгових шляхів по Чорному морю, що йдуть на захід і схід) і використовувати сприятливі природно-географічні умови (родючі степи, рибні багатства Дністра і прилеглих лиманів ). Фортеця побудована на пагорбі, основою якої є скелястий грунт.

Будівництво фортеці було розпочато наприкінці XII ст. генуезцями і продовжено в XIV ст. молдовськими господарями за участі місцевих жителів, що заселяли цю територію, і завершено до середини XV ст. Фортеця побудована з гарного, але крихкого каменю черепашнику. Секрет міцності кріпосних стін полягає у спеціальному розчині, що має однакову структуру з каменем: гашене вапно, довгий час довго витримана у вапняних ямах, перемішувалася з тирсою каменю та піском. В результаті взаємодії каменю та розчину відбувалася хімічна реакція, що перетворило фортечні стіни в моноліт. Фортеця на ті часи була могутньою військово-оборонною спорудою, мала постійний гарнізон, який був озброєний і забезпечений усім необхідним для тривалої боротьби в умовах облоги.

Фортеця представляє інтерес як будівлю і складна за структурою. Вона з трьох сторін оточена глибоким ровом, врізаною у скелю, а з четвертого боку омивається водами лиману. В даний час глибина рову досягає 9-10 м, первісна глибина - до 20 м, ширина рову - 13,5 м. Рів заповнювався водою з лиману за допомогою спеціальних насосів, що приводиться в дію тягловою силою. Завдяки використанню шлюзів, вода затримувалася всередині рову. Характерною особливістю фортеці є те, що всередині рову були побудовані бойові вежі, які служили для відбиття ворога, що проник всередину рову. З боку міста фортеця обнесена подвійним рядом фортечних стін. Перша знаходилася на внутрішній стіні кріпосного рову і служила захистом для воїнів, які, повинні були запобігти спробам противника перебратися через рів за допомогою підручних засобів (штурмових сходів колод, канатів). Стіна була, приблизно, у ріст людини і обладнана бійницями. На сьогоднішній день ця стіна не збереглася, але вона врятувала від руйнування другий фортечний мур.

Друга оборонна лінія - це стіни, за якими на спеціально побудованих майданчиках стояли воїни і відбивали напад противника. Стіни обладнані зверху зубцями і амбразурами. Висота стін 5-6 м, товщина до 2 м, довжина по периметру близько 2500 м. Між куртинами (відстань між вежами) вбудовано 26 веж, різних по висоті і формі, які розташовані одна від одної на відстані до 45 м. З різними виступами , що забезпечувало фронтальний і фланговий вогонь. Частина веж забутірована (засипана землею, і за камінь) і є бастіонами, на яких встановлювалися гармати. 12 Веж порожнисті і являли собою житлові приміщення, але пристосовані для самостійної оборони і відігравали важливу роль у загальній обороні фортеці. Фортеця має троє вхідних воріт.

Одні з боку суші, а двоє - з боку лиману. Вхід у фортецю з боку суші здійснювався через вежу Головного входу (Килійські ворота ). Вхід закривався дерев'яним підвісним мостом, який важив 3 тонни.
Площа всієї фортеці 9,2 га. Складалася вона з 4-х дворів. Кожен з них мав своє певне призначення, кожен двір міг самостійно вести оборону. Перший двір - Цивільний (Южне) Найбільший за площею - близько 5 га. Оскільки фортеця мала суспільне значення, то за її стінами, в період ведення бойових дій, ховалося все населення міста, незалежно від соціального стану. Тут знаходилися одно і двох поверхові будівлі. У кожної будівлі були обладнані спеціальні ємності в землі для зберігання питної води, що запасається в мирний час. У цьому дворі збереглися башти, кожна з яких має свою історію і свою назву. Це - башта Овідія (Дівоча), Вартова башта, Мінарет, башта Пушкіна.
Другий двір - гарнізонний. Вхід у двір здійснювався через спеціальну вежу, яка не збереглася до сьогоднішнього дня. Під склепінням зруйнованої вежі збереглися три арки та дерев'яні балки, там знаходилися двостулкові ворота, куті металевими пластинками.
Площа двору близько 2-х га. Тут знаходилися казарми, лазарети, стайні і склади. Будівлі не збереглися. Відновлена тільки брукова мощена кільцева дорога - військовий плац.

Третій двір - Цитадель (III).

Це найдавніша ділянка фортеці, архітектурна пам'ятка кінця XIII в. - Початку XIV століття. Від неї велося будівництво всіх кріпосних дворів. [ "Цитадель" - від французького буквально "маленьке місто" - укріплене споруда всередині кріпосної огорожі, пристосована до самостійної оборони.] Площа цього двору трохи більше трьох соток, товщина стін - 5 м. Двір майже повністю був забудований. У кожному кутку двору знаходилася кругла башта два з боку лиману, бойові (одна з них зруйновано повністю). Друга, суто бойова, збереглася добре. Дві інші башти цитаделі-Комендантська та башта темниця вражають своєю величчю. Історичні події, пов'язані з цими вежами - це гордість і печаль фортеці. Єдине що збереглося це спорудження на території цитаделі - Арсенал. Напівпідвал був побудований турками, як збройний склад.

Четвертий двір - карантинний (господарський). Двір вузькою смугою проходив по березі лиману. Його призначення: утримання худоби, птиці, зберігання товарів привезених з-за кордону для проходження карантинного строку. Потім через водяні ворота товари ввозилися в першому двір фортеці для торгівлі. Зовнішні стіни вежі впали в 1888 р., підмиті водами лиману.

У 1832 р. фортецю скасували, як військовий об'єкт і віддають у відання міської влади, яка дозволяє городянам розбирати кріпосні споруди. Рів став місцем звалища нечистот. Всі споруди всередині фортеці були розламані і потягнуті, стіни збереглися завдяки розчину, яким будівельники з'єднували камінь. А.А. Кочубунскій писав: "На щастя ... фортечні стіни самі захистили себе: вони так уперто виступали лому людини, що намагалися зламати їх скоро переконалися, що дешевше підривати сусідні скелі за містом, ніж видобувати фортечний камінь." Під тиском громадськості в 1896 р. фортеця була оголошена історико-архітектурним пам'ятником.

Протягом багатьох років ведуться реставраційні роботи. Це дуже складний і трудомісткий процес. Великий інтерес фортеця викликає у кінематографів. Близько 30 картин було знято тут. Це "Отелло", "Кораблі штурмують бастіони", "Дорогою ціною", "Зарубки на пам'ять", "Орлиний острів", "Чортова дюжина", "Солоний пес", "Рустам і Сухраб", "Поема двох сердець "," Сказання про Сіявуша "," На початку славних справ "," Вогненні дороги "," Капітан Немо "," Хвилі Чорного моря "," Шекспіріана "," Пустеля "," Лицарський замок "," Мушкетери 30 років потому "та багато інших.

На сьогоднішній день є генеральний план реставраційних робіт у фортеці, а також програма реставрації та пристосування середньовічної фортеці, розроблена незалежними експертами. У перспективі фортеця повинна стати головним об'єктом історико-архітектурної заповідної зони в місті Білгороді-Дністровському.

Розкопки стародавнього міста Тіра

У VI ст. до н.е. вихідцями з грецького малоазійського м. Мілета на правому березі р. Тірас був заснований однойменне місто Тіра. Як багато давньогрецькі міста, він мав і другу назву - Офіуса. Місто було центром поліса, межі якого доходили до сучасного м. Тирасполя. Місто-держава Тіра був незалежним, керованим радою архонтів, граючи важливу роль на стику цивілізацій: з лівого берега лиману - іраномовних племен скіфів, сарматів пізніше, з правого берега - фракійських племен, у місті - грецької.
У період розквіту в IV-III ст. до н.е. місто починає карбувати свою монету. У I-му ст. до н.е. він піддається нападу гетських племен. Але на рубежі ер життя тут відновлюється.

Подальша історія міста пов'язана з Римською імперією: до її складу Тіра увійшла в I-му ст. до н.е.

У III-му ст. н.е. до міста підходять готські племена, а в IV ст. н.е. він був зруйнований під час навали гунів.

Швидше за все, у VIII-X ст. ці землі входили до складу кочовищ тюрко-болгар. І хоча в "Повісті временних літ" згадуються землі по Дністру, заселені східно-слов'янськими племенами - тиверцями і уличами, сам Білгород згадується тільки в "Списку міст руських", а це вже кінець XIV століття.

Городище Тіра знаходиться на прікрепостной площі, є багатошаровим пам'ятником. Під час археологічних досліджень (ведуться з 1900 року) були виявлені і досліджені залишки матеріальної культури кожного історичного етапу розвитку міста. Характерним є повна відсутність ранньослов'янського матеріалу, простежується візантійський вплив XIII-XIV ст.

Ранніми будівельними пам'ятками є залишки круглої вежі (V ст. до н.е.) і залишки міських стін, міських кварталів IV ст. до н.е. Залишки акрополя античного міста знаходяться під стінами середньовічної фортеці. Портова частина затоплена водами лиману. Частини античного, середньовічного міста перекриті, частково зруйновані сучасними спорудами. Некрополь античного періоду не виявлено.

Крім залишків античного міста Тіра і середньовічної фортеці збереглися й інші визначні пам'ятки міста такі як:

  • Надкурганний кам'яний склеп I ст. н.е.
  • Церква Іоанна Сучавського.

Церква розташована в м. Білгороді-Дністровському, вул. Шабська, 116. Споруджена над джерелом, на місці, де за легендою, в 1330 році татари замучили генуезького купця Іоанна з Трапезунда, який відмовився прийняти мусульманство.

За слов'янськими переказами купець Іван з Трапезунда (південний берег Чорного моря, сучасна Туреччина), що жив на початку XIV століття, вів торгівлю в золотоординському Білгороді. Іоанн відмовився прийняти іслам, був підданий жорстоким тортурам. Його прив'язали до дикого коня, який ніс його по місту. Смерть Іоанна була страшною - йому відрубили голову. Вночі місце навколо останків освітилося. Саме тіло було поміщено в невелику каплицю у церкві Іоанна Предтечі, пізніше нетлінні мощі були викуплені молдавським воєводою Олександром, перевезені в столицю князівства - м. Сучаву (сучасна Румунія), де зберігаються і по сьогоднішній день у монастирі Георгія Побідоносця.

У 1884 р. за клопотанням аккерманського священика Іоанна Енакевіча, настоятеля Миколаївської церкви, частка мощей була перевезена в м. Аккерман.
Джерело в народі ще називають "Парасковія криниця", "Свята криниця", "Парасковія джерело", за легендою, на честь дівчини з бідної християнської сім'ї, яка не хотіла бути наложницею градоначальника. Парасковія гаряче просила Бога про позбавлення від переслідували її євнухів. І камінь під нею разверзся, прийнявши у свої надра, а на цьому місці забив джерело з холодною та цілющою водою.
Наприкінці XIX століття над підземною церквою був споруджен павільйон у формах візантійської культової архітектури.
Пам'ятник дуже своєрідний, що не має аналогів в архітектурній спадщині України. Церква Іоанна Сучавського має важливе значення в історії православ'я краю.

Сарматський склеп

У 1989 році під час господарських робіт в піщаному кар'єрі на східній околиці міста було виявлено кам'яний склеп. Склеп був пограбований в давнину. Але на підставі супутнього матеріалу (фрагменти амфор, ліпної та червонолакової кераміки) споруда датується III ст. н.е. Сам склеп споруджений з добре оброблених плит місцевого вапняку у вигляді карткового будиночка. З внутрішньої сторони стіни склепу були ретельно опрацьовані і оштукатурені вапняним розчином теракотового кольору. Перед входом був встановлений жертовний столик - вівтар. Його розміри 1,07 х0, 7 м, висотою 0,45 м, по периметру - поглиблен майданчик. Вівтар знаходиться в експозиції Білгород-Дністровського краєзнавчого музею, а склеп перенесено на територію Вірменської церкви.

Грецька церква XIII - XIV ст.

Церква розташована за адресою м. Білгород-Дністровський, вул. Леона Попова, 13. Ймовірно, церква була побудована в кінці XIII або XIV століття, що підтверджує планування церкви, характерна для Болгарії та Молдові XIII-XIV століть, а також утворення в 1347 році православної єпархії у м. Білгороді-Дністровському, пожвавлення церковного життя і православного будівництва в цей час. У XV столітті була резиденцією візантійського екзарха в Молдавському князівстві. У 1994 році церква і каплиця передані у власність релігійної громади Української Православної церкви.
Грецька церква XIII - XIV ст.

Вірменська церква XIV - XV ст.

Церква знаходиться за адресою м. Білгород-Дністровський, вул. Кутузова, 1. Церква Успіння Пресвятої Богородиці є культовою спорудою вірменської діаспори, що проживає на території Білгорода-Дністровського з 14 століття, яка "нагадує часи перших християн, коли богослужіння відбувалося в підземеллі; інтер'єр її носить на собі печатку турецького панування" (А. Защук).

До більш пізніх будівель відносяться:

Свято-Вознесенксій собор (1815 - 1820 рр..); Собор будувався з 1815 по 1820 рр. на місці старого турецького цвинтаря на пожертвування місцевих жителів. Спочатку мав вигляд корабля, але в 1830 р. було добудовано три портика по 4 колони, і собор набув вигляду хреста, характерний для російського класицизму. В соборі зберігається частка мощей святого Івана Сучавського. У 2002 році на території собору була побудована каплиця на честь 2000 ліття Різдва Христового. 17 липня 2004 обрушилася дзвіниця у соборі. В даний час ведуться реставраційні роботи.

Свято-Вознесенксій собор (1815 - 1820 рр..)
Свято-Вознесенксій собор (1815 - 1820 рр..)

Болгарська церква (1840 р.); Свято-Георгіївська Церква побудована в 1840 році. Розташована за адресою м. Білгород-Дністровський, вул. Радянська, 42, на розі вулиці Кишинівської. Проект церкви розроблений архітектором Заушкевічем на замовлення громади болгарської частини населення міста Білгорода-Дністровського.

У 1813 році товариство акерманських Болгар звернулося до екзархові Таврії і бессарабському губернатору Струдзе з проханням про дозвіл побудувати в Акермані церкву в ім'я святого великомученика Димитрія на кошти від пожертвувань. Тимчасова церква була відкрита в перебудованому новому нежилому будинку на честь святого Георгія, освячена 29 липня 1816 і проіснувала до 25 жовтня 1838 року.

У 1840 році на цьому ж місці була побудована нова Болгарська церква за проектом архітектора Заушкевіча. Церковний двір був обгороджений кам'яною огорожею із залізною огорожею, всередині розділений на чотири частини. У середині двору стояв сам храм. У північно-західному куті знаходився церковний будинок, а в північно-західній частині знаходилося кладовище, на якому ховали служителів церкви, знатних і гідних людей. З 1934 року ховати на кладовищі перестали, а в 1949 році церкву закрили.

У 1962 році в церкві були виявлені поховання. На могильній плиті висічений текст: "Дружина фельдмаршала, найсвітліших княгиня Софія Григорівна Волконська ... світлий князь Григорій Петрович Волконський ... найсвітліший княгиня Лідія Олександрівна Волконська ...".

Болгарська церква (1840 р.)
Болгарська церква (1840 р.)

 

Церква Святого Миколая (1867 р.); Свято-Миколаївська церква розташовується по вул. Ізмаїльської, 79. Церква була побудована в 1867 році на кошти місцевого жителя Герасима Овчинникова. З моменту спорудження церква не зазнала змін.

   

Церква Святого Миколая (1867 р.)
Церква Святого Миколая (1867 р.)

Синагога (XIX ст.).

Після відвідування архітектурно-історичних пам'яток міста можна пройтися і по сучасних спорудах. Наприклад, клуб "Поплавок", де вдень рибалки ловлять рибу, а ввечері під відкритим небом на березі лиману можна повеселитися на дискотеці.

Поряд знаходиться ресторан "Арго", виконаний в грецькому стилі. Затишний, світлий і гостинний ресторанчик "Арго" здивує вас великою різноманітністю страв та приємними цінами.

Легенди

Легенда про вино

Давним-давно жив купець, у якого була величезна кількість виноградників. Справою всього його життя було вирощування та продаж винограду та виноградного соку. Кожен кущик, кожну лозу він пестив і плекав. З кожною лозою розмовляв і любив свій виноград більше всього на світі.

Одного разу, коли прийшов час збирати виноград, викликав купця до себе государ. Розхвилювався купець, що без нього врожай збирати будуть і строго суворо наказав дружині своїй і слугам, щоб збирали виноград за всіма правилами і в точний термін. Отримавши вказівки, дружина заспокоювала купця, сказала, що знає, як все робити і зробить все так, як належить. Так і поїхав купець за наказом государя свого.

Зібрала купецька дружина прислугу і повідомила, що треба зібрати виноград у строк, за всіма правилами, і зробити сік виноградний. За хорошу роботу пообіцяла влаштувати бенкет, яких раніше не влаштовувала. Зраділа прислуга, та так працювати почала, що весь виноград був зібраний і покладений у бочки за всіма правилами, та тільки раніше терміну навіть. Задоволена дружина віддячила слугам за прекрасну роботу і влаштувала бенкет на всю округу. Чи довго, чи багато гуляв народ, та от тільки забули вони про виноградний сік, що залишився в бочках на сонці. Отямившись, наказала дружина купецька прибрати бочки в підвал, та тільки пізно було. Сік зіпсувався, став пінитися і бродити.

Повернувшись, купець розлютився, тому що не виконала дружина його вказівки, і вирішив він її покарати. А покарання було жорстоким: купець залишив дружину свою в погребі вмирати без їжі, без води, а тільки з бочками зіпсованого виноградного соку. Довго плакала дружина купецька в погребі, а потім подумала: "Вип'ю-но я сік зіпсований, дивись і отруєний, та помру швидше!" Так і зробила ...

А купець журиться сидить: "Виноград зіпсували, а я його так пестив, так плекав! З кожною лозою розмовляв, кожен кущик любив більш за все на світі! "І за дружиною журився купець, та тільки не послухалася його, і вона повинна бути покарана. Раптом чує купець, пісні веселі з льоху долинають! Він туди, а там його жінка гарна, рум'яна, весела, та пісні співає. Скучив купець за дружиною, кинувся її обнімати, цілувати, вибачити просив. Взяв він її на руки, та й поніс додому. Та тільки в толк не міг взяти, як же вона стільки часу без води та їжі просиділа сама в льоху, та не померла, а ще кращою стала! Відкрила секрет йому дружина, що соком зіпсованим отруїтися хотіла, та тільки весело їй стало і пісні співати захотілося. Вирішив і купець тоді "отрути" цієї спробувати, щоб журбу свою вгамувати. Ось так і було відкрито такий чудовий і корисний напій, як вино! П'ють його і до цього дня.

Відомі люди

Як і в інших містах, у Білгороді-Дністровському є свої знаменитості, люди, які народилися тут, виросли, проживали і домоглися успіху. Наприклад Василь Ломаченко (p. 1988), боксер, чемпіон Олімпійський Ігор у Пекіні і володар Кубка Вела Баркера (2008), віце-чемпіон світу (2007), народився і живе в Білгороді-Дністровському.
Також це місто відоме тим, що в період з 1960 по 1986 рік у конструкторському бюро "Південне" проходить шлях від рядового інженера до першого заступника генерального директора колишній президент Леонід Кучма. З 1986 - 1991 генеральний директор ВО "Південмаш" - найбільшого заводу бойової і ракетно-космічної техніки. За участь у створенні унікальних технологій удостоюється Ленінської премії та Державної премії України. Кандидат технічних наук, професор. У 1994 році всенародно обраний Президентом України. За вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста Білгорода-Дністровського - сприяння у будівництві газопроводу в 2004 році Кучмі Леоніду Даниловичу присвоєно звання "почесний громадянин міста Білгорода-Дністровського".

Обновлено